- 114 - achtergrond moet hij als bootsman op een binnen vaartschip werken. De bemanning bestaat uit de Duitse schipper, enkele Nederlanders en een Frans man. Het schip vaart over de Elbe richting Dresden en over de Saaie naar Halle en Nordhausen om een Duits werkkamp te bevoorraden, waarvan de bemanning dan het bestaan nog niet weet. Af en toe komen zij schepen tegen met andere Wieringers aan boord (ondermeer Simon Lont Gertzn.), en maken zij afspraken om in de volgende aanlegplaats te gaan "buurten". Tijdens geallieerde bombardementen gaat De Jongh met de bemanning van boord om dekking te zoeken aan de wal. Kort erna krijgt het schip een voltref fer en zinkt. De mannen worden door de Duitsers gevangen genomen en naar kamp "Dora" gebracht. Nu ziet De Jongh wat de bestemming is geweest voor hun transporten. Werkkamp "Dora" in Nord hausen was in de oorlog de grootste ondergrondse wapenfabriek van Duitsland. De ca. 18.000 gevan genen moesten er de gevreesde V2's fabriceren. Tegen het einde van de oorlog, in het voorjaar van 1945, wordt het kamp door de geallieerden aan gevallen. Sommige Duitse bewakers slaan op de vlucht en de gevangenen krijgen de kans om uit het kamp te ontsnappen. Een 17-jarige Zeeuwse jongen wordt in het vuurgevecht dodelijk getroffen. Op weg naar de uitgang passeren de mannen stapels dode lichamen en de nog rokende verbrandingsovens met hun gruwelijke halfverbrande inhoud. De Jongh en de andere Nederlanders gaan lopend op weg naar huis. Terug op Wieringen gaat De Jongh weer vis sen. Later gaat hij werken als timmerman. Willem de Jongh is overleden op 14 mei 2002. Zijn vrouw Rinkje overleed op 30 okt. 1993. Willem en Rinkje de Jongh-van der Kaap krijgen twee kinderen: 1. Luit de Jongh 2 mei 1941 Luit werd timmerman. Hij is ongehuwd. 2. Henriëtte de Jongh 31 juli 1945 Henriëtte (Hetty) is gescheiden. Zij heeft twee dochters: Mirjam en Lydia Huwelijksakte nummer 20: Na afkondigingen in de gemeente op zondagen 6 en 13 oktober worden SIMON KOORN en DIEUWERTJE de JONGH op 18 oktober 1907 door de echt aan elkander verbonden. Getuigen van het huwelijk zijn: Jan Metselaar, 59 jaar, visser, behuwdvader van de bruid Anthonius Keijzer, 29 jaar, landman, zwager van de bruid Jan Lont, 28 jaar, visser, zwager van de bruidegom Jan de Jongh, 28 jaar, visser, broer van de bruid allen wonende te Wieringen Simon Koorn werd op 13 januari 1883 geboren. Zijn ouders, Jan Koorn en Dieuwertje Smit, woonden op Westcrland. Het gezin bestond uit: 1. Geertje Koorn 1881-1961, huwt Jan Lont 2. Simon Koorn 1883-1969, huwt Dieuwertje de Jongh 3. Cornelia Koorn 1884-1911, huwt Pieter Kooij 4. Jacob Koorn 1889-1922, huwt Maartje Dirks 5. Neeltje Koorn 1896-1962, huwt Jan Rotgans Vader Jan Koorn was visser, zijn schip lag in de vis sershaven van De Haukes. Simon werd ook visser. Vanaf zijn schooltijd ging hij met zijn vader mee te vissen op de Zuiderzee en op het Wad. Na hun hu welijk gaan Simon en Dieuwertje aan De Haukes wonen. Zij laten een nieuw huis bouwen aan een Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 4 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 12