- 79 - Friesland. De eerste tijd reizen ze op motoren met achterop de instrumenten. Later heeft een van de bandleden een auto, een hele verbetering. In de kapsalon repeteren ze. De kapper heeft naast zijn gewone werk, knip pen en scheren van de mannen in de buurt ook een paar die meer sociaal gericht zijn. Overleden mannen moeten voor hun laatste gang nog een laatste keer worden geschoren. Sinterklaas en Zwarte Piet moeten geschminkt. Vaak komen er klanten buiten de normale tijd 's avonds achter om: "Vader heeft geen vloeitjes meer, de pruim tabak van opa is op. We willen morgen vissen, het snoer is kapot". Sinterklaas in de salon ringers werken er in ploegendienst. Ze komen nu overdag naar de kapper. De scheerklanten ver dwijnen. Philips brengt het elektrische scheerap- paraat op de markt. Natscheren kan thuis gemak kelijk met de veiligheidsmesjes van Gillette. Een paar oude mannen blijven over als scheerklant. De damessalon Willem is muzikaal en hij kan noten lezen. Hij speelt accordeon en banjo. Na de oorlog kan er weer worden gefeest. Met een paar muzikale buurtgenoten speelt hij op dansavonden, op brui loften en op andere feesten. "The Mockin Birds" noemen ze zich. Ze spelen vaak op zaterdag, meestal dicht in de buurt. Soms gaan ze naar Het is niet alleen de baas zelf die een druk leven heeft, ook voor de vrouw geeft een kapsalon veel werk. Als het druk is helpt ze met inzepen. De kapper en zijn vrouw dragen een gesteven witte jas, de klanten worden geknipt onder een witte gesteven kapmantel. Voor de scheerklanten zijn veel handdoeken nodig. Wassen, stijven en strijken zijn taken voor Simetje. Wassen, stijven en strijken in de tijd dat wasmachines nog geen gemeengoed waren. De kapsalon is ge bouwd op een stukje grond dat aan Pieter Asjes toebehoort. Aan de achterkant ligt een grote tuin. Volgens het huurboekje is de huur met ingang van 1 maart 1964 1,45 gulden per week. Voor de tuin kwam daar 40 cent per week bij. Niet veel kun je nu zeggen maar als je bedenkt dat in die tijd voor haarknippen 60 cent en voor scheren 35 cent werd gevraagd is het nog een aardig bedrag. Als er geen knip- en scheerklanten zijn is Willem op de tuin bezig. Aardappelen en aard beien telen, bessen en groenten. De dochters hel pen hem na schooltijd met onkruid wieden. Dat is niet zo'n geliefd werkje. De harde, droge grond is onvriendelijk voor meisjeshanden. In 1960 trouwen Elly en Truus. Willy volgt een jaar later. Er is ruimte om de kapsalon uit te brei- Historische Vereniging Wielingen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 9