KAPSALON VAN WlLLEM EN SlMETJE ZOONS - 76 - door Truus de Vries-Zoons 1930 - De Haukes gezien uit de Wieringermeer met de kapsalon van Numeijer. In de jaren twintig verandert er veel op Wierin- gen. Het oude eiland wordt aan het vasteland vastgemaakt. Eerst met de korte Afsluitdijk naar de Ewijcksluis, een paar jaar later wordt de Wie ringermeer drooggemaakt. Nog later komt de Afsluitdijk tot stand. Er komen arbeiders uit alle windstreken naar Wieringen om bij de in poldering te werken. Wieringers noemen ze "de vreemden". Ze zijn bij Wieringer gezinnen in de kost of wonen, met hun gezin, in woonketen. Er wonen ook gezinnen in oude tramwagons en in woonschepen. Tussen 1920 en 1930 verdubbelt de bevolking van het oude eiland. In de droog vallende Wieringermeer zijn keten en woon schepen niet toegestaan. Daar worden kampen gebouwd om arbeiders, zonder hun gezin, onder te brengen. Het eerste kamp wordt in septem ber 1930 in de buurt van de Haukes in gebruik genomen. Er komen ook kampen bij de Nieuwe Sluis, bij Kolhorn, bij Aartswoud en in Slootdorp bij sluis I. In elk kamp wonen 95 arbeiders. Een kampbeheerder-kok heeft er, met zijn vrouw, de dagelijkse leiding. Het uurloon voor de arbeiders is 35 cent. Gezinshoofden die zonder hun gezin aan de polder werken krijgen vijf gulden toeslag DGI* Weck y De jonge Willem Zoons op zijn race- Aan de Hau- fiets in Den Helder kes verandert veel. Vroeger keek je uit over de Zuiderzee, in 1930 is de Zuiderzee ver drongen door woest en leeg land. Hier en daar liggen wrakken van vissersschepen. De inrich ting van het nieuwe land begint. Voor vissers is er Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 6