k ringen 17 Januari 1916 71 - 101 - Uit de "Helderse Courant" van 18 januari 1916 Nu de ergste consternatie voorbij is, kunnen we van hier een overzicht geven van de aangerichte stormschade. Evenals alle andere polderdijken heeft ook de "Waard Nieuwland" polderdijk zeer geleden. Een bres is zelfs tachtig meter lang. Toch bleef door tijdig optreden de polder ge spaard, hoewel men de gehele nacht het ergste vreesde. Bij de grote uitwateringssluizen van het oude land zijn alle wierdijken weggeslagen. De daarachter gelegen aarden dijk heeft het echter gehouden. Een wieren dam van de Rijkshaven te Den Oever sloeg stuk en werd bij grote stukken over den dijk geslagen. Alle straten van het dorp waren door het zeegras versperd. Het zeewater dat bij massa's over de dijk rolde, liep de wonin gen binnen. Een vissersschuit in die haven sloeg vol water en zonk. Ook de grote stenen dam en de paalschermen zijn stuk geslagen. Overigens in alle dijken bres bij bres, doch doorbraak had niet plaats. De schade loopt echter in de duizenden. Langs onze dijken drijft het vol wrakhout, ver dronken runderen, schapen, varkens en pluimvee en allerlei andere voorwerpen die bij eb uit de Anna Paulownapolder de Zuiderzee opdrijven. Het vee wordt hier opgevist en bij de slagers op gehangen. Het vlees is nog bruikbaar. Ook komen hele gezinnen uit die ondergelopen polder hier een onderkomen zoeken. De aanblik is hoogst treurig. De meeste vrouwen en kinde ren zijn ziekelijk van koude en ontbering. Dok ter De Goeje verleent geregeld hulp. De mensen worden hier van het nodige voorzien. Nu ook de Westpolder van Anna Paulowna is ondergelo pen is onze postdienst op Anna Paulowna geheel gestaakt. Reeds zijn we verstoken van telefoni sche verbinding daar sedert de storm de kabel in de zee is gebroken. Nu ook van geregelde post verbinding met den vasten wal. Morgen zal de postboot naar Medemblik varen. Hoogstens zal er dus voorlopig éénmaal verbin ding met de vaste wal zijn.Wieringen is thans dus wel geïsoleerd. INKELTJES De oproep in één van de vorige nummers van "Op de Hóógte" om informatie over verdwenen winkeltjes bracht bij mij enige herinneringen bo ven. Wij woonden omstreeks het jaar 1947 aan de Westerlanderweg 44 (nu 118) te Westerland. Ik kocht als klein kind (vier jaar) snoep en kauwgum bij het krui denier swinkeltje van Stijntje en Dirk Takes, naast ons. Toen nummer 42 (nu 120). Volgens mij is het winkeltje gestopt om streeks 1950. De houten schap pen met bakken voor suiker, meel, bonen enz. stonden later bij Dirk Takes in de boet. In de zijgevel kon je nog zien waar de winkeldeur had gezeten, later is er een raam ingemetseld. Toen Stijntje en Dirk naar het Noor derlicht vertrokken, heeft Henk Jonker er gewoond en later Sam Platschorre. Ook herinner ik mij een manufacturenwinkeltje, ongeveer op toen nummer 30. Nu heeft Piet Ot- tens er een slagerij. Het winkeltje werd gedreven door de familie Ruitenburg. De man was visser man. We kochten er wel eens een klosje garen. Doe uw voordeel er mee, en succes met het boek over de verdwenen winkeltjes. Met vriendelijke groet, Kees Willeboordse, (zoon van Kees, broer van Piet) Hanselaarmate 62, 8014 HC Zwolle. N.B.: Bijgaande foto's hebben geen betrekking op dit schrijven, maar zijn ter illustratie. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 31