IERINGEN IN 1918 (DEEL 1 - 97 - door M. de la Prise Uit "Ons Nederland" van 1918 Wieringeneen eiland in de Zuiderzee 2500 H.A. groot met (1911) 3058 inwoners, de bevolking houdt zich bezig met landbouw, veeteelt, vischvangst en "wiermaaienHet eiland maakt ééne ge meente uit. "Hippolytushoef, een net welgebouwd dorp, is de aanzienlijkste plaats, verder vindt men erWesterland, Oosterland, Den Oever en nog een paar gehuchten." Behalve nog enkele geologische en geschiedkun dige bijzonderheden vermeldt de encyclopaedic niets meer over Wieringen, en indien 't de lezers van "Ons Nederland" gaat als het mijzelve ging, dan zullen zij vóór zij het eiland bezoeken (al thans vóór de lezing dezer bijdrage) er niet veel meer van weten en er zich eene, zeer vage voor stelling van gevormd hebben. Het is wel vreemd, dat hoewel Wieringen ge makkelijk te bereiken is en vrij wat dichter bij de meeste groote steden van ons land ligt, dan bijv. Schiermonnikoog, slechts weinigen dit mooie ei land bezocht hebben, en indien zij er toevallig eens kwamen, er maar enkele uren doorbrachten. Jammer genoeg, want voor haast iedereen valt er op Wieringen te genieten. Voor schilders o.a. zijn de prachtige lichteffecten, de contrasten tusschen de blauwe golven der zee en 't frissche groen der wierbedden, de vergezichten op de dorpen met hunne ouderwetsche steenen kerken door dichte heggen omgeven, zeker even verrassend als be korend. De liefhebbers van oudheden zullen zich door die merkwaardige bedehuizen met hunne sierlijke torens tot nieuwe navorschingen omtrent hun bouwen hunne voorgeschiedenis geprikkeld voelen, en trachten allerlei bijzonderheden om trent de Friezen en hunne sagen te ontdekken, Boot naar Wieringen in de Van Ewijcksluis en de gewone, nieuwsgierige, praatzieke wande laars zullen met de vriendelijke Wieringers menig aangenaam uurtje doorbrengen en omtrent den nood der tijden en het distributie-wee1) van mee ning kunnen wisselen. Voor de vermoeide, rust- begeerige vluchtelingen uit onze steden lijkt Wie ringen een uitverkoren paradijs; geen trams, geen treinen - een enkel rijtuig - hoe heerlijk hier uren te liggen droomen op 't geurige gras uitgestrekt, met den blauwen hemel over u, en 't gezang der leeuweriken in de ooren! - Nu is de lucht wel niet altijd blauw, maar daar ik bij mijn bezoek aan Wieringen enkel een blauwen wolkenloozen hemel zag, kan ik mij 't eiland niet anders dan bij mooi weer voorstellen. Hoe komt men te Wieringen? Wel, zeer gemak kelijk. Te Schagen verlaat men den trein Am sterdam-Den Helder en neemt plaats in de tram naar de Van Ewijcksluis. Van daar vaart eene mo torboot in een half uur naar Haukes, een der ha vens van het eiland, en reeds op dit watertochtje kunnen wij onze oogen de kost geven. Wij varen door eene nauwe geul tusschen de zandbanken langs de kust, en weldra zien wij 't eerste bed van dat wier of zeegras, waaraan het eiland zijn naam ontleent. De groene massa wordt als gewoon gras gemaaid en 't moet een eigenaardig gezicht zijn als die maaiers in hooge waterlaarzen waaronder Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 27