PREEKWOORDEN OP ZIJN WlERINGS (DEEL 2) - 96 - Verzameld door Dirk P. Lont Je wor altijd deur een strontkar overreden. Wittebrood is na een jaar ök weer tarrebrööd Een ongeluk wordt altijd veroorzaakt door Met een andere vrouw is na een jaar het ook een mindere. het nieuwe er weer af Nou, nou, de beer is te bienden vandaag. Werd gezegd tegen iemand die vreselijk hard aan het werk was, bijvoorbeeld een vrouw aan de schoonmaak. Toe jö, zit niet so te ezelen. Toe jongen zit niet zo te klungelen. 't Zal mij benieuwe, zei de papegoi, in doe gong ie mit de kat naar zolder. Het zal mij benieuwen zei de papagaai en toen ging hij met de kat naar zolder. Werd gezegd wanneer iemand iets deed wat twijfelachtig was. Je vraagt om soep in kriegt bietewater. Als je te veel vraagt dan krijg je weinig of niets. De menske make meer bedurven as 't weer. Gezegde als de boeren te vroeg begonnen te hooien met nat weer. Sie is so lillek dat as je dur in een bööm hang as veugeleskrik den komt ur nooit gien veugel meer in Zij is zo lelijk dat als je haar in een boom hantg als vogelschrik komt er nooit een vogel meer in. Zurg dat je uut delemijte kom. Zorg dat uit de buurt van de moeilijkheden blijf. Je moet koud mit koud verdrieve. Je moet koud met koud verdrijven. Als je een kou gevat had moest je dat met kou behandelen. Koop een bööt, den ken je werke tot je dööd Altijd aan het werk blijven. Ik hew um efkes sien heer kamt. Ik heb hem zijn haar even gekamd Ik heb hem even goed de waarheid verteld Booi het de wiendzak weer wijd open Wordt gezegd als het heel hard waait Hij meulent maar deur op 't zelfde ceeltje Hij zeurt maar door op 't zelfde onderwerp Nouw 't is weer hoerémus hoor Het is weer voor elkaar, ze hebben weer herrie Haal je kont naar je Schiet eens een beetje op Hij is een kluumske kikker Hij is erg kouwelijk Je kiekt of je in de sneeuw sketen hew Als iemand beteuterd kijkt Een zeiltje wordt een dweiltje in een kalfke wordt een koe Je kunt beter boer dan visserman zijn Oost West, in eigen nest is 't best Het is beter bij je eigen vrouzv te blijven 't Mooie is van de gastdag öf Ruzie die ontstaan is tijdens een familie bijeenkomst We binne hier maar kort te gast, litte we dur maaar wat moois van make Het leven is kort, laten we er maar iets moois van maken. Asse de boere niet klage, in de pastoors niet vrage, den is dut 't end van deuse wereld Als de boeren niet klagen en de pastoors niet vragen dan is dat het einde van deze wereld Spek tot Moi in mit de karst al op Spek tot mei en met de kerst al op 't Leek heel wat maar het viel erg tegen. De eerste keer trouw je uut genegenheid, de twiede keer uut verlegenheid Als je vroeger alleen kwam te staan trouwde je meestal uit nood voor de tweede keer Landouwertje rije, landouwertje betale Koetsje rijden, koetsje betalen Als je iets voor je laat doen moet je er ook voor betalen. Hij ken blijt wese mit een erme turf Hij kan blij zijn met een arme turf Hij is al vlug tevreden Hij kiekt so blijt as blik Dit kan ik niet vertalen, maar het is iemand die erg blij kijkt. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 26