- 94- E REDDING Een sprookje, geschreven door Mieke Leijns-Kort, dochter van Tijs Kort en Maria Takes. Zij dreven een confectiezaak, in de Beltstraat. De zaak is voortgezet door Jackey Kort. Dit sprookje is voorgedragen op een dialectenvoedstrijd in 1985 te Hippolytushoef. Ik ben Geertje en woen mit mien vader en moe der op een boerderij. Op de stal weer winters de koeien stinge, was een trap om naar zolder te gaan. Mien moeder zei altijd: "Mien kien, je mag nooit die trap opgaan, ut is deer donker en der zitte kleine duvelkes die kenne je pakke". Soks moete ze niet teugen een kien zegge, den wordt ut nieuwskierig en wil op ongerzoek uut gaan. Mien vader en moeder ginge zundes naar de kerk. Ik most altijd mee, maar deuze keer had ik gien zin. Ik had een plan bedocht en zei: "Moeder, ik bin een beetje ziek". Mien moeder verskoot. Ze zei: "Mien erreme kien, kruup gauw in de kooi, ik maak nag efkes een warme kruik". Moeder geloofde mij. Vader en moeder ginge vort. Ik wupte de bestee uut om te kieken of ze echt wel weg ware. Oe,oe, wat was ik blijt, ik dangste deur de kamer: nou kon ik naar die geheimzin- nege zolder. Ik deed ut luuk open en stapte op de zolder. Wat was ut deer donker en stoffig, ik voelde de spinne wubbe. In ienen, ut was of ik ur naar toedreven werd, zag ik een klein raamke weer deur wat licht viel op een kist, die er onger sting. Ik tilde ut dessel op, ik zag zwarte klere, een kruuske, een rozenkrans en een oud vergeeld boek. Ik begon te le zen, ik kon niet meer ophouwe. Er werd skre- ven over een klooster. Al le zende kwam ik in een droom wereld terecht. Ik zag een mooi jong matje in een zwart habijt. Heur naam was Geertrudis, ze leefde in een klooster. Ze was niet blijt en geluk kig. Ze most hard werreke tot laat in de even. Tussendeur most ze veul bidde in de kapel. Ut was een drok bestaan. Ze was soms zo lövig dat ze niet in sleep komme kon. Ze ging van der krib of en keek deur ut kleine raamke van der cel naar de hemel; ze durfde niet te bidden. Alles begon in der te bruuzen, ze wilde weg, ze most er uut. Ze pakte de oelielamp, holde deur de donkere gan gen naar buuten over ut langd naar de diek bij zee. Ze voelde geniezen de pien van de stiekele an der blote biene. Ze was buuten asem. Ze ging an de kangt van ut water zitten. Ze keek naar de donkere wolleke en in de vörte de vuurtoren. Ze voelde dat er nag een aar leven weze most den allien ut klooster. Der bloed begon te jagen en ut bonze in dur hóófd. Ze keek naar de golleve die stik sloege teugen de diek. In ienen zag ze wat drieven. Ze had wel- deres hoort dat er van alles anspoelde van skeepe die vergaan ware. Ze kon dur óge niet gelove, ze zag een man in ut water, hij leefde nag. Hij dreef op een stuk wrakhout. Ze hield der oelielamp nog efkes hoger om ut beter te zien. Mit al der kracht trok ze ut stuk hout naar de kangt. Ze keek naar de man en werd troffen deur zien mooie gezicht. Ze ging bij um zitten en docht na. Ze kreeg een idee; ze nam um in der er reme, legde um over dur skouwer en brocht um naar de begraafplaas Sammelkeskuul. De Sammelkes waren klein gemoedelijke wezen tjes, die piepkes rookte, op kleine fluitjes speul- de en dangste. Het waren aardmannetjes die de begraafplaas ongerhielde. Geertrudis liet de drenkeling achter vol vertrouwen dat züm goed verzurrige zoue. Ze holde weg en keek naggerus efkes om. ^0^^^ De are dag was ze zö lövig, ze most aldeur denke an alles wat ze die nacht meemaakt had. Moeder Overste was een kwetsbare maar overheersende vrouw. Ze droeg altijd een volle sleutelbos bij der. Deer zat een gróte koperen sleutel an. Geertrudis had allang ontdekt op welk slot die sleutel paste. Moeder Overste had zeit dat ze in de tuun werke wou; ze had behoefte an frisse lucht. Ze zag ur den ok bar Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 24