0NINGN00D EN WERKLOOSHEID - 93 - worden klaar gemaakt. De visserij op haring en ansjovis met de zegen was eigenlijk erg primitief. Een zegen had een lengte van 200 meter die dan 50 a 60 meter uit de kust werd geroeid en dan met handkracht naar het strand werd getrokken door de vissers. Die hadden dan broeklaarzen aan van leer, en stonden dan tot aan hun middel in het water. En als de haring, ansjovis, gepen en andere vissoorten het Waddengebied introkken wemelde het van de bruinvissen en zeehonden op jacht naar vis. Na de paaitijd in de Zuider zee trokken verschillende vissers dan naar het Wadden gebied waar de vis dan enige weken ver bleef voordat de Noordzee weer werd opgezocht. Aan het jagen van de bruinvissen en zeehonden achter de vis aan zagen de vissers dat er veel vis aanwezig was. Het gehele Waddengebied, met de zeegrasvelden en de Zuiderzee was een enorme leefgemeenschap van vis en visserij activiteit. Wat er na de afsluiting van de visserij is overgeble ven is niet meer dan 5 of 10 procent. De gar nalenvisserij in het Waddengebied is nog wel erg belangrijk voor de vissers. Het gehele jaar door wordt er op gevist, vooral in de wintermaanden als het op de Noordzee geen weer is om te vissen. Dan is er in april nog wat tongvisserij als de tong naar de kust trekt. En dan de machinale kokkel visserij nog, wat ook nog goed lonend is. Voor de Zeeuwse mosselkwekers is er de laatste jaren re delijk wat zaad en halfwasmosselen te vangen om op de percelen, die aan de openbare visserij ont trokken zijn, in het Waddengebied uit te zaaien. Die onttrekking geschiedde altijd in goed overleg met de garnalen- en andere vissers. Nu echter komen we in een situatie dat de overheid van de visgronden van de garnalenvissers - wat er na de afsluiting nog van over is en dat is niet veel meer - aan de openbare visserij wil onttrekken ten be hoeve van de Zeeuwse kwekers. Dat is tegen het besluit van de Tweede Kamer in, die toch gesteld had dat onttrekking van visgronden niet ten kos te van de garnalenvissers mocht geschieden, wat nu echter wel het geval dreigt te worden. Ik vind dat niet juist. zijn de problemen van het ex-eiland Wieringen Maar... elke zondag schallen in "Hippo" de saxofoons Dominee en pastoor hebben zorgen over de jeugd Uit Het Vrije Volk van zaterdag 12 juli 1952 Dertig jaar geleden reed over de Wieringse mod derwegen nog de postkoets. Op het ogenblik, goed vijf en twintig jaar nadat Wieringen op hield eiland te zijn, wordt in drie van de vier ca fés van het dorp Hippolytushoef, gedanst. Elke zondagavond. En dit is het beeld: Midden in de dorpskern van enkel honderden huizen botst de muziek. De Harmonie plus drums, die door de open deur van Veerdigs café komt aanrumoeren, stokt tegen de torenhoge trompet uit Concordia van baas Simon Halfweeg. Dwars daaroverheen sproeit met flitspuit-effect de band uit hotel De Haan een fijne regen van hoempapa. Vóór de deuren hangt de jeugd, die niet meer naar bin nen kan. Door de straten heupwiegen a la Saint Germain-des-Prés de meisjes. Van de ene tent naar de andere in lichtkatoenen en zachtzijden jurkjes. De zomernacht is te vol zwoelte om ook nog de lucht der patates-frites-olie op te slurpen. Die blijft dus hangen, met de geur van zoute haring en augurken. Binnen wordt gedanst. Er zijn te weinig jongens en de meisjes maken dus samen de stoottrekkerige bewegingen van het ritmische gestamp, dat géén jitterbug is, maar wel een slap aftreksel daarvan. De jongemannen voeren hun meisjes hetzij in routineonverschilligheid, hetzij met net niet te warme innigheid over de dans vloer. Overal hangt de rook in een broeiwarme, dik ke lucht. Voor Concordia staat een autobus uit Friesland. (Tientallen jongens uit het Friese ko men elke Zondag weer over de Afsluitdijk om te dansen in Hippo. De matrozen laten Den Helder er voor in de steek) Sinds enkele weken wordt in de Wieringermeer, in Anna Paulownapolder, in Noord-Holland, in Friesland en op Wieringen zelf, tot in de gemeenteraad toe, Hippolytushoef genoemd "KLEIN PARIJS". Maar dertig jaar geleden was Wieringen nog een eiland... Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 23