- 87 - Met veel enthousiasme worden in 1944 nieuwe toneelstukken ingestudeerd en opgevoerd. De vereniging ontvangt heel veel uitnodigingen voor optredens in de kop van Noord-Holland. On danks alle beperkingen die door de bezetter zijn opgelegd wordt zo goed en zo kwaad als mogelijk is, gevolg aan deze uitnodigingen gegeven. Niet alleen in de kleine plaatsen vinden de optredens plaats maar ook in plaatsen als Den Helder. In de krant is te lezen: Naar zvij vernemen zal "Amicitia" op 9 Jan. a.s. het speelstuk "Westerman en Zn." in het casino te Den Helder opvoeren. Het gebeurt niet veel, dat men in de stad een plat- telandsvereeniging uitnoodigt. Men moet dus zvel van meening zijn, dat "Amicitia" kan zvedijveren met de dilettanten-vereenigingen uit de stad, het geen ons uiteraard verheugend stemt. Wij wenschen "Amicitia" dan ook een goed succes toe. De recensie door de heer Th. Bijlsma in de krant na het optreden spreekt duidelijke taal: Uitstekende opvoering van "Westerman en Zn." Tooneelvereeniging "Amicitia" van Wieringen, in derdaad zve hadden er zoel eens van gehoord, maar geen dorp of gehucht of er is tegenzuoordig zvel een toneelvereeniging, en over de prestaties van dit soort vereenigingen zullen zve maar liever zzvijgen. Het zuas dan ook met gemengde gevoelens dat zve Zondagmiddag Casinozvaarts togen om de opvoe ring van "Westerman en Zn.", het bekende toneel stuk van Christien van Bommel-Kouiv en Henk Bakker, bij te zvonen. En het dient gezegd, dat zvij ons nu kunnen voor stellen dat Amicitia den laatsten tijd successen heeft geoogst. Wat hier gegeven zverd, zouden zve bijna niet durven betitelen met dilettantisme omdat dit zvoord toch altijd nog even een ongunstigen klank heeft en de vertolking van dit tooneelstuk, op en kele kleinigheden na, af was. Nu zvij dit optreden van Amicitia hebben meege maakt, zijn zvij ervan overtuigd, dat deze toneel Geroemd wordt het spel van mevr. G. Bosker Jd. Een zware rol die slechts door iemand met veel levenservaring gespeeld kan worden. Verder wor den geroemd de heer J. Bosker Jzn. en het zeer verdienstelijke spel van mej. Gré Boon. Zij wordt gezien als iemand die kan uitgroeien tot één van de beste krachten van het ensemble. De recensie in de krant voor wat betreft de opmerking dat in de dorpen en gehuchten toneelverenigingen ac tief zijn waarover beter niet kan worden gespro ken, leverde heel wat discussie op en ingezonden mededelingen. De verslaggever diende zich beter op de hoogte te stellen en had waarschijnlijk nog nooit een opvoering in zo'n dorp of gehucht bij gewoond. Het is zeker niet zo dat alleen in de stad goede toneelverenigingen actief zijn en bij hoge uitzondering op het platteland goede ver enigingen bestaan. De schrijver van een ingezon den stuk geeft het volgende voorbeeld: Ik zal U eens vertellen wat de "groote stadsche vereeniging Tavenu" is overkomen in zoo'n "ge hucht". Het was in Anna Paulozvna dat de be kende toneelvereeniging "Ormenio" zvedstrijden voor dilettanten toneelvereenigingen hield. Hier aan namen behalve een Amsterdamsche ver. ook deel Ormenio, een andere ver. uit den omtrek en Tavenu uit Den Helder. De "stadsche vereen." Ta venu behaalde de vierde en laatste plaats en kreeg bovendien een aanmerking van de jury Ik schrijf dit niet als blaam voor Tavenu, doch om aan te toonen dat de vereenigingen ten plattelande ook nog zvel tot iets in staat zijn en zeker niet behoeven onder te doen voor de vereenigingen uit de stad. Waarom toch altijd zo te kleineeren P Na een reactie van de redacteur dat hij zeker niet bedoeld heeft om alle verenigingen op het plat teland naar beneden te halen en ook de secretaris van "Amicitia" zijn zegje heeft gedaan (er werd gesuggereerd dat de jonge vereniging in de per soon van de heer J. Schokker, v/h regisseur bij Tavenu in Den Helder, gepronkt zou hebben met de veren van Tavenu), beëindigt de redactie van de Helderse editie de discussie: Daar thans vrijwel alle partijen hun meening naar voren hebben gebracht en verder polemiseeren geen nut heeft, sluiten zvij hiermede dezen vreedzamen pennestrijd. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19c jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 17