- 85 - café van Kreijger. Opgevoerd werd "Gebroeders Kalkoen". Voor een muisstille zaal, waarbij af en toe hartelijk werd gelachen om de komische verwikkelingen op het toneel, zetten de spelers hun beste beentje voor. De heren Bosker, Mej. A. Bruul en Cath. ter Burg kregen een uitste kende recensie. Het nieuwe toneelseizoen werd in Concordia op 28 October 1943 geopend met "NAJAARSSTORMEN", een comedie in drie bedrijven. In de krant is te lezen dat men 's mor gens voor het plaatsbespreken al vroeg aanwezig was om een goede plaats te bemachtigen. Om 9 uur wist het bestuur al dat er een tweede voor stelling zou moeten volgen. Deze vond plaats op zondag 7 november. De avonden zelf waren een eclatant succes met een tot in alle hoeken gevul de zaal. Een samenvatting van de recensies: De zaal ivas af en toe doodstil, zoo genoot men van het mooie spel. De hoofdrol-vertolkster, mej. Gré Boon, die nog maar kort op de planken verkeert, verdient een extra compliment met haar Robbe- doescreatie". In één zuoord af.Wieringen mag er trots op zijn een toneelclub te bezitten, die, geleid door een regisseur als de heer Schokker, "Najaars stormen" op een dergelijke manier op de planken zueet te brengen. Aan het einde mocht mej. Gré Boon een bloemenhulde in ontvangst nemen. Bravo Amicitia. Het succes van dit stuk had tot gevolg dat be halve in Hippolytushoef ook gespeeld werd in Hoogwoud, 't Zand, Lutjewinkel, Kolhorn, Mid- denmeer en Den Oever. Een apart verhaal was het vervoer van spelers en decorstukken. Dit vond meestal plaats met de vrachtwagen van Dirk Doves. Niet altijd ging dit vlekkeloos. Er was in die laatste oorlogsjaren geen benzine meer te krijgen. Een houtgestookte gasgenerator voorzag de motor van de nodige brandstof en het kwam voor dat het toneelgezel schap, duwend achter de vrachtwagen, buiten adem, op de plaats van bestemming arriveerde. Tijdens de feestavond van Voetbalvereniging SUCCES op 2 december 1943, wordt in Con cordia DE HOUTEN HAM" opgevoerd, een klucht in drie bedrijven. Het stuk speelt zich af in een Haagse ambtenarenfamilie die verder wil springen dan de polsstok lang is. De rolverdeling is als volgt: Abraham Santé, klerk Ministerie Buitenlandse zaken - Jannes J. Bosker Mien, zijn vrouw - M.Mostert-Lont Bé, hun dochter -Annie Bruid Felix Ange Charles, hun zoon - S1. de Jong Jonkheer Victor de la Riedelié - Jo. Takes Tzn. Greta, dienstbode - E. de Jong-Kramer Opa - J. Schokker Een nette man - E de Graaf De recensie in de krant maakt duidelijk dat met volle teugen van het stuk was genoten: De spelers waren stuk voor stuk goed in hun rol. De hoofdrol werd vervuld door den lieer Jannes J. Bosker, die deze avond zijn 25-jarig jubileum als toneelist vierde. Tegelijkertijd bestond Donderdag "Amicitia" juist 1 jaar. Na het eerste bedrijf trad de Succes-voorzitter, de heer D. Nieuwbuurt voor het voetlicht en wenschxe den heer Bosker, zozvel als "Amicitia", geluk met beide jubilea. Ook den heer P. de Graaf, de secreta ris van de toneelvereniging, feliciteerde de jubilaris. De vele bloemstukken veranderden het toneel in een bloemenhof. De heer J.J. Bosker zegde allen van harte dank. "Als ik U zeg, dat ik van aan doening niet kan spreken, gelooft U mij toch niet en daarom zal ik bedanken op de zuijze, zvelke mij het beste ligt: met de vroolijke noot". En dan vangt het tzveede bedrijf aan. Was het stuk op zich zelf reeds een gezueldig lachsucces, dit zuerd zeel verhoogd toen er "een technische" fout ont stond, n.l. toen de snor van den heerj. Bosker voor een helft los ging. Dit gaf zoo 'n komische situatie, dat het publiek op de voorste rijen het uitbrulde van het lachen met het gevolg, dat de tegenspeler eveneens in een lachbui kwam te vervallen zoodat zoozvel toneelisten en publiek eenige minuten onbe daarlijk uitlachten. Om er maar een eind aan te maken scheurde de heer B. resoluut zijn heele kne vel af, hetgeen de hilariteit zueer verhoogde. Doch toen kzoam de ernst van het spel weer aan de beurt en werd het stuk vervolgd alsof er niets gebeurd was. Om kort te gaan een daverend lach-succes met "De Houten Ham", dus de volgende opvoe ring zeker een volle zaal. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 15