- 83 - WIST U dat "Amicitia de eenige officieele to neelclub op Wieringen, ernaar streeft het toneel-diletantisme op steeds hooger peil te brengen? dat "Amicitia", voor honderden gul dens heeft besteed voor de aanschaffing van nieuzoe decors? dat "Amicitia"is ontstaan, doordat de toneelverzorging en het decor in dus danige afdalende toestand verkeerde, dat ingrijpen noodzakelijk zuerd dat zulks alléén verholpen kan voor den door de stichting van een nieuzve vereeniging, welke met energie het TO NEEL op Wieringen op een dergelijk hoog peil zal brengen als vroeger het publiek op Wieringen gezoend was Uit de eerste zin kan worden afgeleid dat er nog één of meer toneelverenigingen op Wieringen actief zijn. Afgezien van het feit dat dilettantis me met dubbel t wordt geschreven is het doel waarvoor wordt gegaan, trachten het toneelspel op een hoger peil te brengen, een buitengewoon loffelijk streven. De tweede zin maakt duidelijk dat deze investering het zeker de moeite waard maakt om de toneelvoorstellingen te bezoeken. De derde zin maakt duidelijk dat als er niet was ingegrepen het toneel voorgoed van Wieringen zou verdwijnen. Er kan ook worden gelezen dat eerdere verenigingen er een potje van hebben ge maakt. De laatste zin bevestigt nog eens de noodzaak van een nieuwe toneelvereniging waarbij nu het streven voor kwalitatief beter toneel naar bene den is bijgesteld. De lat wordt niet hoger gelegd maar het spel moet gelijkwaardig zijn aan wat het publiek voorheen gewend was. De laatste zin van het programma luidt: Nu u dit allemaal weet wordt ge toch ook vaste bezoeker van onze "Amici tia -avonden"??? De bezettende macht (het was 1943) maakte het ook "Amicitia" niet gemakkelijk. Bijna was het stuk In 't Gouden Haantje niet opgevoerd. In mei 1943 ontvingen de leden van het bestuur de volgende brief: Geachte leden-toneelisten, Nu de bezettende macht verschillende U bekende maatregelen heeft afgekondigd is het ons praktisch niet meer mogelijk om "In 't Gouden Haantje" op te voeren. Eenigen van onze spelers moeten zich hoogstwaarschijnlijk in krijgsgevangenschap be geven, terwijl anderen zich weer voor de arbeids inzet moeten melden. Het is niet onmogelijk, dat ook onze dames daar straks in worden betrokken. Verder is het gezien de sluitingsuren ondoenlijk om een avondvoorstelling te geven, terivijl Cinema de Haan de Zondagmiddag niet disponibel kan stel len. Daarbij genomen de ernst der tijdsomstandig heden, zuelke den leden de lust beneemt om nog ver der te spelen, ziet het Bestuur zich genoodzaakt om de repetities zozvel als de uitvoering tot nader aan kondiging stop te zetten. Dit beteekent uiteraard geenszins het einde van onze mooie vereeniging "Amicitia". Wij moeten verder onze verplichtin gen aan de Kleuterschool voldoen. Daarom ver zoek ik U Uw lidmaatschap te willen handhaven en normaal Uzu contributie te voldoen. Te zijner tijd hopen wij dan in vergadering bijeen te komen om over de toekomst van gedachte te wisselen. Inmiddels met vereen, -groeten, Namens "Amicitia", P. de Graaf, Secretaris Aansluitend bericht het bestuur de leden dat de door de bezetter afgekondigde bepalingen inmid dels zijn ingetrokken. Er kan dus weer worden gerepeteerd. Het bestuur maakt van de gelegen heid gebruik om de leden er op te wijzen dat ze om HALF ACHT precies op a.s. dinsdag in Ci nema de Haan aanwezig dienen te zijn. Letterlijk schrijft de secretaris: Een ieder gelieve nu eens op tijd te zijn. Het is kort dag, want het ligt in de bedoeling om op 25 en 26 Mei a.s. te draaien. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nu 3 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 13