-43- Om vier uur 's middags van die zaterdag de tweede januari rijdt de ietwat bejaarde Hanomag dienstpick-up langs de dijk. Om wat betere weg- ligging te hebben is de laadbak van de wagen ver zwaard met volle zandzakken. In de cabine zitten twee mannen. De chauffeur is geüniformeerd en de andere is in "burger" gekleed. Het zijn kan tonnier Cor van der Made en zijn "bijrijder" Cor Asjes. De laatste die normaal op het kantoor bij de brug zit, maakt nu ook deel uit van het storm- wachtteam. Rijdend op het fietspad tussen de spuisluizen en het Monument schrokken ze beiden van wat ze daar aantroffen. Aan de binnenkant van de dijk en op het fietspad lag ontzettend veel hout. Allemaal van hetzelfde soort dat kantonnier Cor eerder die middag aan de buitenkant had aangetroffen. Het rijden langs de dijk moest met onderbrekingen plaatsvinden. De andere Cor moest steeds uit stappen om het aangespoelde hout opzij te leg gen om dan weer verder te kunnen rijden. Het kon niet anders dat een schip ergens op zee zijn deklast had verloren. Eindelijk bij het Monument aangekomen troffen ze een personenauto op de vluchtstrook van de weg aan. Op de auto lag een lange balk. Dichterbij gekomen zagen de beide mannen dat de voorruit van de auto aan flarden was en de chauffeur met een bebloed hoofd min of meer wezenloos half uit de auto hing. Dit leek niet best. Hier moest snel worden gehandeld. De verbanddoos van de dienstwagen was snel gepakt en kon de bestuur der van de ongeluksauto eerste hulp worden ver leend. Gelukkig kon de automobilist na een tijdje zijn weg vervolgen. In die tijd had men nog geen mobilofoon in de (dienst) auto. Daarom was het een goede zaak om zo snel mogelijk naar Bree- zanddijk te rijden om daar via de telefoon van het benzinestation alarm te slaan over de toestand op de dijk. Onderweg naar de telefoon bespra ken beide mannen de situatie en kwamen tot de conclusie dat, om verder onheil te voorkomen de Afsluitdijk eigenlijk moest worden afgesloten. Zij konden daar echter niet zelf over beslissen. Plotseling staat Cor van der Made op de rem van zijn auto. Een tweehonderd liter vat rolt over de dijk om dan de rijweg op te gaan. Gelukkig raakt het geen van de passerende automobilisten. Dit doet de deur dicht. Bij het benzinestation gear riveerd wordt het kantoor in Den Oever zo snel mogelijk gebeld. De Afsluitdijk afgesloten Om die tijd zit in de kamer van het dienstkring- hoofd Zondervan een kleine staf bijeen. Zij vor men het crisisteam dat in deze tijd van volledige dijkbewaking alle berichtgeving betreffende de gebeurtenissen, in het bijzonder, op de Afsluit dijk in deze stormperiode nauwlettend volgt en als dat nodig is handelend optreedt. Voor een groot deel komt die be richtgeving van de mensen die daadwerkelijk op en nabij de water kering de wacht houden. De dijk kan wel heel wat hebben. Vooral aan de Waddenzeekant is zij deels opge bouwd uit keileem en daarnaast uit een sterke glooi ing. Maar toch..., er hoeft maar één zwakke plek in de dijk te zijn en dan is het zaak zo snel mogelijk actie te ondernemen. In de loodsen ligt alle materieel klaar om zo snel mogelijk naar de plek des onheils te worden ge bracht. De onderhoudsaannemer is op de hoogte gebracht dat hij zijn mensen en materieel, indien nodig, zo snel mogelijk naar elk plekje op de dijk kan dirigeren. De telefoon die midden op de tafel staat rin kelt kort. Zondervan neemt de telefoon aan en luistert, fronst even zijn voorhoofd en zegt dan: "OK, Van der Made, dat is duidelijk. Ik weet ge noeg. Dank voor je bericht. Ja, ik gooi de Afsluit dijk dicht.". Dan is plotseling de kamer vol rumoer. Kreten van ongeloof. De dijk dicht? Zondervan geeft in korte bewoordingen de situatie op de dijk weer en belt dan eigenhandig de politie... Nadat kantonnier Cor van der Made de chaos op de Afsluitdijk per telefoon aan het dienstkring- hoofd had gemeld, vertrokken hij en Cor Asjes naar Den Oever om daar verder verslag te doen van hun bevindingen. Overal lag nu hout op het fietspad en half op de rijweg. De automobilisten hadden de grootste moeite al het aangespoelde Dienstkringhoofd ing. H. Zondervan Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 9