- 41 - Kantonnier In dit artikel wordt enige malen het woord kantonnier gebruikt. Voor de duidelijkheid is het wellicht goed om even uit te leggen wat een kantonnier precies is. Het woord kantonnier komt van kanton. Het is een ander woord voor rayon. Een weg, waterkering of een water dat in eigen dom en beheer is van het Rijk of de provin cie is opgedeeld in kantons. Een kantonnier is een ambtenaar in dienst van één deze overheden en het behoort tot zijn taak een gedeelte (kanton) van een weg, dijk of wa ter naar behoren te laten functioneren. Een kantonnier moet eigenlijk van alle mark ten thuis zijn en in min of meer kritieke situaties weten hoe te handelen. Het woord kantonnier raakt echter steeds meer in on bruik. In deze tijd wordt een kantonnier steeds vaker toezichthouder of inspecteur genoemd. kruiwagen. Had hij een moment vrij dan moest hij leren steenzetten. Dat viel eerst niet mee voor een jonge knul, maar, ondanks dat het zwaar werk is, had hij al gauw ook de slag te pakken. Nadat Cor een jaar of drie als op perman/leerling-zetter had gefungeerd, be heerste hij ook het vak en stond voor honderd procent aan de glooi ing. Cor werkte inder tijd niet alleen aan de Afsluitdijk maar maak te op den duur zetwerk door heel Nederland, Cor ah steenzetter onder meer langs de oevers van de Maas in Limburg en de Europoort bij Rotterdam. Op 8 december 1965 trouwde Cor met Nel Quist uit de Anna Paulownapolder. Het jonge paar ging wonen in de Wierbalgstraat. Zaltbommel Nadat Cor het werk als steenzetter dertien jaar had gedaan kwam er een ommekeer in zijn leven. Het was bekend dat hij graag kantonnier wilde worden. Na een tip van een buurman kon hij als zogenaamde natte kantonnier bij Rijkswaterstaat solliciteren. Een "natte kantonnier" is iemand die zijn werk hoofdzakelijk op of direct aan het water heeft. Hij trad als 27 jarige in dienst bij de directie Bovenrivieren van de Rijkswaterstaat, met als standplaats Zaltbommel. Het gezin Van der Made ging daar ook wonen. Als schipper op de kantonniervlet "Bommelerwaard" kreeg hij het beheer over 25 kilometer van de rivier de Waal, één en ander tussen Woudrichem en Sint Andries. Hij deed daar veel peilwerk (diepte metingen), maar af en toe roste hij ook met een bromfiets langs de rivierdijk en controleerde dan onder meer de concessies van een aantal steenfa brieken die langs de rivierdijk stonden. Ondanks dat Cor daar heel veel kennis heeft op gedaan was de werksfeer er niet prettig. Boven dat alles kreeg zijn vrouw Nel veel last van heimwee. Ze had de eerste jaren van haar huwelijk plezierig in Den Oever gewoond en wilde daarom graag weer terug naar de oostkant van Wieringen. Ge zien de werkomstandigheden hield Cor het daar ook wel voor gezien en probeerde hij een baan bij de dienstkring Afsluitdijk in Den Oever te krij gen. Hij had geluk! Één van de kantonniers sol liciteerde naar elders en Cor kon min of meer in Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 7