e Afsluitdijk 75 jaar! ORG VOOR DE DIJK, WERK AAN DE DIJK - 39 - door Jac Feenstra Over de Afsluitdijk, de verbinding tussen Noord-Holland en Friesland, is de afgelopen 75 jaar heel veel geschreven. Pennenvruchten van wetenschappers in velerlei aard, dichters, journalisten, historici, noem maar op. Voor iedereen is het mogelijk boeken op te slaan over het prille ontstaan en de aanleg van dit wereldbekende waterstaatswerk. Boeken met technische verhandelingen over de bouw, maar ook de beschrijving van een bijzonder plantje dat op de dijk is ontdekt en nog nooit eerder in dit werelddeel is gesignaleerd. Het lijkt niet zinvol om dat allemaal nog eens te beschrijven en uit te kauwen. In genoemde boeken en beschrijvingen komt de gewone man dikwijls niet aan het woord. Toch maakt hij deel uit van een team dat de thans 75-jarige dijk in stand houdt. De Afsluitdijk is sterk, maar niet onkwetsbaar. Daarom moet er dagelijks onderhoud aan de dijk worden gepleegd. Omdat er elke dag ont zettend veel verkeer over dijk rijdt, moet het wegdek en de daarbij behorende infrastructuur regelmatig worden onderhouden. Verder zijn er de onderhoud- en verbeteringswerken aan sluizen, bruggen, glooi ingen enzovoort. Een heel team van technici, toezichthouders inspecteurs en aannemers houdt zich hier dagelijks mee bezig. Soms vallen deze werkzaamheden niet op en soms ondervinden we, als we over de dijk rijden, er enige last en oponthoud van. Dit artikel verhaalt van een man die een groot deel van zijn leven met het onderhoud van de Afsluitdijk te maken heeft gehad. Een man die tevens symbool staat voor al die anderen die in de afgelopen 75 jaar aan en op dit waterstaatmonument hebben gewerkt. Cor pakt de telefoon aan en luistert. Hij fronst zijn wenk brauwen en zegt dan: "OK, OK, is goed, we komen er aan....!" Om half zeven stapt Cor van de Made in zijn dienstauto om naar het steunpunt "Villa Rob benplaat" op de Robbenplaat te rijden. Grauw grijze wolken vullen het luchtruim. Het ziet er naar uit dat het spoedig gaat regenen. In de Zwinstraat komt Cor een bekende tegen naar wie hij zwaait. Al spoedig rijdt hij langs de Stevin spuisluizen om even later de Robbenplaat op te rijden. Het begint nu hard te regenen. Cor draait snel de deur van het steunpunt open. In het kleine kantoortje zet hij de koffieautomaat aan. Een handeling die hij elke morgen doet. Als de koffie begint door te lopen, «vma Robbenpiaat stappen een paar mensen van de onderhouds-aannemer het kantoortje binnen om dan sa men met Cor een "bakkie" te doen en het werk voor de ko mende dag te bespreken. Van daag moet de parkeerplaats bij Breezanddijk worden opge ruimd en schoongemaakt. Dan gaat de telefoon... Dan tot de mannen: "Jongens, melding van de politie, een tankwagen met mest is bij kilometer- paal 75, bij het Monument, in de middenberm beland. Het schijnt een chaos te zijn. Komen jul lie ook maar mee! We moeten proberen de weg weer zo snel mogelijk vrij te maken!" Ze stappen snel in de auto en met gezwinde spoed gaat het: Op naar het Monument. Om het achteropko mende verkeer te waarschuwen dat er wat aan de hand is gaan de zwaailichten van de wagen aan. In de verte wenken de zwaailichten van de politie al... Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 5