Ik UDE TIJDEN HERLEVEN A ftfe* - 67 - Volendammer kwak door Menno Smit Hoewel 75 jaar geleden op 28 mei op veel vissersschepen rond de Zui derzee de vlag halfstok hing heelt de tijd de meeste wonden. Het IJs- selmeer blijkt een mooi (getijden- vrij) zeilwater, Zuiderzeeharing en ansjovis zijn vervangen door snoek baars en spiering, de Zuiderzeesteden zijn nog altijd schilderachtig en botters en aken varen ge lukkig nog steeds rond. Weliswaar niet meer bemand door geharde vissers, maar door goedwillende landrotten die op deze manier een stukje van de aloude Zuiderzeecul- tuur levend willen houden. Gedurende het jaar 2007 zijn er veel activiteiten rond dit 75 jarig jubileum van de Afsluitdijk. In het weekeinde van 9 en 10 juni wordt een nautisch evenement georganiseerd in de ha vens van Den Oever en Makkum. Via de Ver eniging Botterbehoud hoopt men 30 botters en aken naar dit evene ment toe te halen. De bedoeling is dat de oude vissers schepen vrijdag 8 juni in de haven van Den Oever verzamelen. Zater dag gaat de tocht over de Wadden zee naar de sluis van Kornwerder- zand en vervolgens naar Makkum waar overnacht wordt. Zondag gaat de tocht over het IJsselmeer plaats rond de Zuiderzee had in feite een eigen scheepstype voort gekomen uit een bepaalde visserij of aangepast aan een bepaald ge bied waar veel gevist werd. De Wieringeraak was door zijn vorm en geringe diepgang bijzon der geschikt voor de visserij in de wiervelden en op de ondiepe pla ten rond het vroegere eiland. In totaal varen er anno 2007 nog twaalf echte houten Wieringe- raken rond. Slechts twee van deze schepen hebben hun thuishaven nog op Wieringen. Het zijn de WR 4 van Kees Hos uit Westerland en de WR 173 van de Vereniging Aak. 's Zomers liggen deze twee schepen in Den Oever, terwijl overwinterd wordt in de haven van De Haukes. De andere Wieringeraken liggen verspreid rond het IJsselmeer: drie schepen hebben hun vaste ligplaats in het Marker haventje van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, maar ook in Hoorn, Zwartsluis en Friesland kunnen we nog een Wie ringeraak tegenkomen. Het leek de Vereniging Aak een leuk idee om te trachten in juni zoveel moge lijk schepen met een WR nummer naar Den Oever te laten komen. Ze hebben daartoe een brief doen uitgaan naar alle Wieringeraken en ook naar een aantal schepen uit na burige (vroegere) vissersplaatsen als Kolhorn, Den Helder, Texel en weer terug naar Den Oever. Uiteraard worden in Workum. Workum ligt weliswaar aan 'de over bade plaatsen ook de nodige (maritieme) rand- kant', maar de meeste Wiermgeraken z„n daar activiteiten rond de haven georga niseerd. Texelse blazer Lemster aak Bij de Vereniging Botterbehoud zijn in totaal meer bijna 140 oude vis sersschepen aangesloten. De mees te hiervan zijn botters, maar er zijn ook Texelse blazers, Volendammer kwakken, Staverse jollen, Lemster- aken, Vollenhover bollen en geluk kig ook nog Wieringer aken. Iedere uiteindelijk toch gebouwd. Het is te hopen dat veel schepen aan deze uitnodiging gehoor geven zodat we in het tweede weekeind van juni een mooie vloot kunnen verwelkomen waaronder hopelijk vele met een WR nummer op de (oude) boeg. Wieirnger aak r A «•onmiTXtn jft Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - l9e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 33