EN BOEKJE OPEN... (11) - 60 - Over het archief van de Historische Vereniging Wieringen Dit jaar bestaat de Afsluitdijk 75 jaar. De Historische Vereniging heeft daar al aandacht aan besteed. Ook het Wieringer Eiland Museum Jan Lont heeft dit seizoen de ten toonstelling gewijd aan de DIJK. De tentoonstellingscommissie van Jan Lont heeft gebruik gemaakt van de gegevens, die in het ar chief van de Historische Vereniging voorhanden zijn. In dit archief hebben alle boeken, tijdschriften en foto's over dit onderwerp een codering die begint met een Z, de Z van Zuiderzee. In de catalogus vind je: Za afbeeldingen Zb afsluiting, droogmaking Zc geologie, archeologie, prehistorie Zd Urk, Schokland Ze Zuiderzeemuseum Zf kustgebieden De gegevens voor de tentoonstelling zijn te vin den onder Za en Zb. Vooral onder Zb is informa tie te vinden over de Afsluitdijk. In de catalogus staan ruim 80 nummers onder Zb. Hoe komt de Vereniging aan zoveel informa tie? Enige jaren geleden overleed de heer C.T. de Jong. Hij was 92 jaar. In zijn werkzame leven was hij in dienst van Rijkswaterstaat. Het was een man die alles op gebied van waterwerken be waarde. Na zijn overlijden kwam een groot deel van deze verzameling in het bezit van de histori sche vereniging. De logeerkamer van Jaap en Nel Fijnheer Op een dag belde zijn zoon op en zei, dat het huis van zijn vader leeg moest en of wij de "erfenis" maar wilden halen, als het kon zo spoedig mo gelijk. Jaap Fijnheer en ik er heen en de auto zo vol mogelijk geladen. De auto zakte bijna door de assen. Zo re den we nog drie keer. We besloten deze voorraad boeken en tijdschriften maar zo lang bij ons in de logeerkamer te leggen. Deze kamer is niet zo groot, die was dan ook mudvol. Maar wat nu? Wat bewaren en wat bij het oud papier? Jaap en ik zijn zeker niet deskundig op waterwerkgebied, dan betekent dat hulp zoeken bij mensen die er wel wat van weten. Die hulp vonden in de personen van Jac Feenstra en Hayo Zondervan, zij werkten beiden bij Waterstaat. Zij hebben een aantal dagen in onze logeerka mer doorgebracht en door middel van hun ken nis leerden wij wat we het beste konden bewaren. Nu werd die grote hoeveelheid kleiner en dus overzichtelijk. We konden het nummeren en in de kasten van het archief een plaatsje geven. Dit jaar bleek het een geweldige bron van infor matie. Om een voorbeeldje te geven: er is een lijst van personen, die in 1933 werden uitgeno digd om bij de openstelling van de verkeersweg aanwezig te zijn bij het Monument. Dat waren er ruim 300. Onder Zb 15 vind je de maande lijkse en driemaandelijkse berichten betreffende de Zuiderzeewerken. Die berichten beginnen in 1920 en lopen door tot 1940. Heel overzichte lijk wordt de gang van zaken bij de bouw van di verse dijken en de Wieringermeer weergegeven. Uit deze gegevens maakten wij een samenvatting voor de vrijwilligers van Jan Lont. Zo beschikten zij over achtergrondinformatie. Deze samenvatting werd ook gebruikt voor een boekje over 75 Jaar Afsluitdijk. Aangevuld met foto's en kaartjes geeft het een aardig overzicht, vooral van de bouw van de Afsluitdijk. Van een heleboel foto's hangen er kopieën in het Mu seum. Zo ervaren wij regelmatig hoe belangrijk het is een uitgebreid en overzichtelijk archief te hebben. Nel Fijnheer- Rotgans Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 26