NTHULLING BEELD VAN Ir. C. LeLY ging van landbouw, nijverheid, handel en scheepvaart. Aankomst van Koningin Juliana Standbeeld Lely Op donderdag 23 september (1954, red.), 's mid dags om 13.30 uur, werd op het sluisterrein te Den Oever, door Koningin Juliana, het standbeeld van Ir. C. Lely onthuld. Aanwezig waren een drietal ministers, vele andere autoriteiten en enkele hon derden genodigden. Het standbeeld gemaakt door beeldhouwer Mari Andriessen, toont Cornelis Lely in een forse houding, alsof hij op de kruin van een dijk staat, het nog niet voltooi de werk over ziend. Hij draagt laarzen en onder zijn linkerarm heeft hij een tas. Een slip van zijn lange jas waait op in de wind. Lely stelde acht no ta's op, met en zonder Afsluitdijk. Ook zon der de Dijk zouden gedeelten van de Zui derzee kunnen wor den ingepolderd. Maar in 1888 opperde Lely het plan dat de Dijk zou moeten worden aangelegd, omdat de dijken van de polders dan minder zwaar konden zijn. Sindsdien is zijn voorkeur uitgegaan van een Afsluitdijk. In september 1913, het jaar waarin Lely voor de derde maal minister van Waterstaat was, kondigde Koningin Wilhelmina het Plan Lely voor de afslui ting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee aan. Het plan liep vertraging op door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, in 1914. De waters noodramp in 1916 vestigde opnieuw de aandacht op de dringen noodzaak van de door de koningin genoemde 'verbetering van de waterstaatkundige toestand'. Lely, geboren op 23 december 1854 te Amster- Toespraak ministerpresident W. Drees dam, heeft ïnder- daad meermalen de werken bezocht, maar vaker was zijn plaats ach ter het bureau en in de ministerszetel. In 1885 trad hij in dienst van de Zuiderzeevereniging, op gericht op 4 januari 1886. Het doel van de vereniging was 'het doen instellen van een volledig en grondig, technisch en financieel, onderzoek naar de wijze waarop en de middelen waardoor een afsluiting wenselijk en uitvoerbaar was voor een geleidelijke drooglegging van de gehele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerszee. Onder de vijfhonderd leden wa ren provincies, gemeenten, waterschappen, vereni- Op 9 september 1916 werd het wetsontwerp voor het aanleggen van de Afsluitdijk en het droogleg gen van vier Zuiderzeepolders definitief ingediend. Aan het eind van de oorlog, in 1918, werd het plan zowel door de Tweede als de Eerste kamer aange nomen. Op 29 juni 1920 werd de eerste bak grond gestort in het profiel van de beteugelingsdam voor de Af sluitdijk. Een gigantisch werk, dat grote inspannin gen zou kosten en met veel tegenslagen te kampen zou krijgen, maar dat triomfantelijk zou worden voltooid, was begonnen. *50 jaar Afsluitdijk, 50 jaar IJsselmeer. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 25