- 58 - vlakbij de commandobunker, die op zijn grond vesten trilde. Daarnaast kreeg één van de werken in de tweede linie een voltreffer te verwerken en werd aanzienlijk beschadigd. In de tussentijd is de staf van de Duitse divisie een aantal mogelijk heden aan het onderzoeken om de stelling in de rug aan te vallen door gebruik te maken van een aantal te vorderen scheepjes. Zelfs denkt men aan een landingsoperatie waarbij troepen naar de kust van de kop van Noord-Holland worden overgevaren. De doldwaze ideeën hoeven niet meer uitgevoerd te worden als het bericht bin nenkomt dat het Nederlandse leger gecapitu leerd heeft. In de stelling reageert men onthutst op het be richt dat de wapens neergelegd zijn. Slechts lang zaam komt het besef dat de strijd daadwerkelijk voorbij is en dat verder vechten geen zin meer heeft. Kapitein Boers zal zich moeten overgeven, wat in Sneek gebeurt. Het is voor hem een pijn lijke zaak dat hij zijn stelling moet opgeven. Hoe wel er elders in Nederland zware verliezen gele den zijn, is er voor zijn Kornwerderzand eigenlijk geen reden om zich over te geven. De situatie is echter niet meer te handhaven. Kornwerderzand op de Afsluitdijk is de enige Nederlandse stelling gebleven die niet is gevallen en die nooit daadwerkelijk veroverd is. Bronnen: E.H. Brongers - Afsluitdijk 1940, zesde druk, uitge verij Aspekt, 2006 Visser, H.R. en Wieringen, J.S. van - Kazematten in het interbellum, Buiten en Schipperheijn, 2002 www. vestingwerkennl www.dutchfleet.net www.grebbeberg.nl Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 24