mm - 55 - daar leverden de Nederlandse verdedigers wel iswaar opmerkelijke prestaties, maar zoals in de lijn der verwachting lag wisten de Duitsers rede lijk vlot door de eerste verdediging heen te stoten en op te rukken richting Afsluitdijk. Toch zou het pas in de avond van de tweede oorlogsdag zijn voordat de Duitse troepen op de Wonsstelling zouden stuiten. De Duitsers besloten om in de vroege ochtend van de volgende dag aan te val len en de aanval te ondersteunen met artillerie. Het moet voor de 700 man sterke verdediging een beangstigend gezicht zijn geweest om in het ochtendgloren van 12 mei de Duitsers artillerie te zien opstellen bij het dorpje Harkezijl. Er werd snel een kanon - het enige wat men had - uit zijn beschermde opstelling gerold om dat te ver hinderen. Goed gericht vuur verjoeg de Duitsers, maar die reageerden vlot door met een grote groep vliegtuigen grondaanvallen uit te voeren, waarna de aanval door de cavaleriedivisie werd ingezet. Er volgde een lange - en onverwacht felle - strijd die uiteindelijk tot 17:00 uur zou duren, het moment dat de laatste Nederlandse troepen zich achter de sluizen van Kornwerderzand te rugtrokken. In de tussentijd was de verdediging van het IJs- selmeer verder opgevoerd met de komst van twee noodzakelijk geacht Duitse opmars te paard om deze tevens via een noordelijke route aan te vallen. Een aanval op de Afsluitdijk rich ting de kop van Noord Holland was door dit plan onvermijdelijk. De eenheid die deze klus moest klaren was de le Cavaleriedivisie, die nog hoofdzakelijk uit troepen te paard bestond. Daarnaast waren pantserwagens, geschut en machinege weren toegevoegd aan de divisie. Daar waar de Duitsers in Groningen, Drente en Friesland op Neder landse troepen stuitten werd gedurende korte tijd gevochten. Hier en jons gelegerd, met elk maximaal 770 man. Op ondersteuning van artillerie of luchtstrijdkrach ten hoefde men nauwelijks te rekenen, die was elders te hard nodig. De troepen hadden gezien de grootte van het te verdedigen gebied een te verwaarlozen waarde. Zij hadden hoofdzakelijk een alarmerende taak en waar zij konden zouden ze de vijandelijke opmars zo veel mogelijk moe ten vertragen. Het sluitstuk van de verdediging van de noor delijke provincies was de bescherming van het IJsselmeer door de Koninklijke Marine. De si tuatie was daar niet veel beter. Een klein aantal marineschepen patrouilleerde langs de Friese en Noord Hollandse kust. Het waren de stokoude kanonneerboten Hr. Ms. Friso en Brinio en de torpedoboot Z-3. Een aantal kleine gevorderde motorbootjes werd eveneens gebruikt. De enige goed bevaarbare toegang tot de Waddenzee en het IJsselmeer, het Marsdiep, werd overigens wel goed verdedigd met een krachtige kustbatterij op Texel, die het hele Marsdiep kon beschermen. Hoewel het Duitse aanvalsplan in de oorlog zich voornamelijk richtte op een snelle doorstoot door Noord Brabant, gecombineerd met luchtlandin gen om vitale doelen in het westen van Nederland - de Vesting Holland - te veroveren, werd het ook Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 21