- 53 - De stelling bestond uit twee linies, de voorste linie telde twee kanon kazematten met in totaal drie ka nonnen van 50 mm en vijf onder steunende mitrailleurkazematten. Een vierde kanon stond in een open stelling. Luchtdoelgeschut Op appèl bij de stelling werd opgeslagen in een achterlig gende bunker. De tweede linie, die achter de spui en schutsluizen lag, moest deze beschermen en de eerste linie in de rug te dekken. Deze tweede Buitenaanzicht van een mitrailleurkazemat met restanten van de vorrnbrekende camouflage diging van de stelling Den Oever waren andere plannen. Verspreid over Wieringen zouden twee batterijen zwaar luchtdoelgeschut geplaatst wor den. Uiteindelijk werden deze luchtdoelkanon nen niet meer daadwerkelijk geplaatst. Wel werd een sectie licht luchtdoelgeschut bij Vatrop ge plaatst in de nacht van 12 op 13 mei 1940, die vervolgens de volgende nacht in de nabijheid van gemaal Leemans geplaatst werd. Al met al behoorden de kazematten tot de mo dernste en best uitgeruste militaire bouwwerken van Europa. Met buitenmuren van 2,5 tot 3 me ter dik gewapend beton waren ze bestand tegen voltreffers van zware houwitsers en mortieren. De schietgaten waren zodanig geconstrueerd, dat bij een treffer zo min mogelijk schade aange richt kon worden. Bovendien waren de kazemat ten beschilderd met vormbrekende camouflage, linie bestond uit vijf kazematten en een opslag plaats voor luchtdoelgeschut. Hoewel er plannen waren om de kazematten met elkaar te verbinden met ondergrondse tunnels zijn deze wegens ge brek aan fondsen niet verwezenlijkt. Het bleef bij een aantal loopgraven, dat door het stellinggebied kronkelde. Ook was er een groot gemis aan pant- serafweergeschut, aangezien het niet ondenkbaar zou zijn dat de vijand, door gebruik te maken van vrachtauto's of pantserwagens, vlot op zou ruk ken. Er waren plannen gemaakt om een krachtig antitank kanon in een kazemat te plaatsen, maar dat is er uiteindelijk niet meer van gekomen. Wel werd gewerkt aan de verdediging tegen lucht aanvallen. Wegens ruimtegebrek zou de stelling Kornwerderzand slechts verdedigd worden door lichte luchtdoelkanonnen. Voor de luchtverde- Luchtfoto van de stelling met op de voorgrond zichtbaar de tankversperringen kanonnen. De kanonnen dienden als lange af standsverdediging maar konden helaas de Friese kust niet bestrijken - hiervoor waren krachtigere kanonnen in ontwikkeling. Daar naast bestond de bewapening uit mitrailleurs voor de nabij-verdedi- ging. Er waren voorzieningen voor het gebruik van schijnwerpers voor nachtelijke gevechten en op slag voor luchtdoelartillerie, welke in een open gevechtsopstelling ge bruikt moesten worden. - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 19