FSLUITDIJK - DODENDIJK? - 52 - Er doen krasse verhalen de ronde over de gevech ten die in de Tweede Wereldoorlog op en rond de Afsluitdijk hebben plaats gevonden tijdens de meidagen van 1940. De dijk zou in - Duits - bloed gedrenkt zijn. Wat heeft er in die moei lijke dagen in mei plaats gevonden en wat zou er waar kunnen zijn van deze sterke verhalen? Hierbij een beknopte militaire geschiedenis tot en met 14 mei 1940. Toen bepaald werd dat de Afsluitdijk er zou ko men werd de Nederlandse legerleiding gecon fronteerd met een dilemma. Enerzijds was men verheugd dat de verdediging van de noordelijke provincies aanzienlijk werd vergemakkelijkt door de verbeterde transportmogelijkheden, ander zijds vormde de aan te leggen dijk een directe bedreiging voor zowel de stelling Den Helder als de stelling Amsterdam. Als een dergelijke verbindingsweg zou ontstaan, was het vanuit militair oogpunt overduidelijk dat een sterke verdediging van de dijk tot het ontwik kelingsplan zou moeten behoren. Nadat het plan voor de afsluiting van de Zuiderzee was goedge- Overzicht van de stelling door Edwin Hoogschagen keurd, richtte de minister van Oorlog de "Zui- derzeecommissie voor Defensiebelangen" op, die door afgevaardigden van de departementen van Oorlog, Marine en Waterstaat werd gevormd. Al in een vroeg stadium, nog voor er sprake was van de aanleg van de Afsluitdijk, werd er gekeken naar de mogelijkheden om de toegang tot de Zui derzee te beveiligen met forten langs de kust. In 1921 ontstond een ontwerp waarbij één van deze forten bij de werkhaven van Den Oever gebouwd zou worden. Dit was overigens al onderdeel van een studie naar de afsluiting van de Zuiderzee. De verdediging was hierbij echter niet gericht op een mogelijke aanval vanaf de dijk, maar bestemd voor de bestrijding van zeedoelen. Het uiteinde lijke voorstel voor de inrichting van de verdedi ging werd goedgekeurd op 29 juni 1925. Het omvatte; Een bruggenhoofd aan de Friese kust, be doeld om terugtrekkende troepen op te van gen en vijandelijke opmars te vertragen. Een verdedigingsstelling rond de sluizen van Kornwerderzand Eenzelfde stelling rond de sluizen van Den Oever Een verdedigende stelling langs de Noord Hollandse kust, bestemd als rugdekking Toen de Afsluitdijk gereed was, lagen de plannen voor de bouw van een imposante verdedigings stelling bij Kornwerderzand klaar, bestaande uit een zestal betonnen kazematten, de Nederlandse benaming voor een betonnen gevechtsruimte, afgeleid van het Spaanse "Casa de matta", wat "huis om dood te slaan" betekent. Met het meer in gebruik zijnde woord bunker werd in militai re kringen een opslag- of schuilplaats bedoeld. Eind 1932 was deze eerste linie klaar, waarna in verschillende fases werd gewerkt aan de gehele stelling. De stelling Kornwerderzand zou uit eindelijk zestien werken (zowel kazematten als bunkers) tellen. In 1934 werd de stelling opge leverd waarna er gewerkt werd aan de inrichting. De stelling zou geheel zelfvoorzienend zijn met een eigen stroom en telefoonnet. Er waren ver trekken voor de officieren en de manschappen. Twee van de kazematten waren bewapend met schuülur Usselmeti schooUveJd mitrailleur Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 18