- 47 - Buitenexpositie bij Den Oever ramen en koplampen, lekke radiateurs enzo voort. Boze en schel dende bestuurders van de geraakte auto's. De politie had beide weg gedeeltes al proviso risch afgezet. Snel handelen was dus geboden. De weg moest aan beide kanten weer zo snel mogelijk worden vrij gemaakt. Nu was Cor in zijn element. Van dit soort calamiteiten hield hij. Het liet de adrenaline door zijn aderen stro men. Het was zijn taak de weg weer zo snel mogelijk vrij te maken. Dat gaf een soort kick. Snel werden er door hem afzettingen besteld en een aantal hulp-diensten naar de plek gedirigeerd. Een bergingsbedrijf voerde alle beschadigde au to's zo snel mogelijk afVeegwagens moesten alle troep opruimen. Gelukkig was er alleen maar materiële schade. De zwaar beschadigde tank wagen werd met een telekraan uit zijn benarde positie getakeld en afgevoerd. De chauffeur had geen letsel maar was wel ontdaan. Ruim vier uur na het ongeval was de weg weer vrij... Exposities In 1995 vierde Rijkswaterstaat haar 200-jarige bestaan. Twee eeuwen had deze dienst geholpen vorm te geven aan Nederland. Aan nat en droog. Wie kent daarvan niet de getuigenissen: bruggen, wegen, waterkeringen, gemalen, stuwen en slui zen. Merktekens in een landschap. Monumenten zijn het, letterlijk en figuurlijk. De Afsluitdijk is daar een opmerkelijk toonbeeld van. Om dit ju bileum voor de Afsluitdijk vorm te geven heeft Van der Made destijds een doorsnee van de Af sluitdijk op schaal gemaakt, bedoeld om als bui tenexpositie te fungeren. De (tijdelijke) tentoon stelling, waaraan enige publiciteit was gegeven, sloeg aan bij het publiek en werd daardoor een groot succes. De Afsluitdijk is bij buitenlandse bezoekers heel populair. Vooral bezoekers uit het Verre Oosten zijn zeer geïnteresseerd. Om hier aan tegemoet te komen moest er een adequate manier worden gezocht om deze geïnteresseerden van informatie te voorzien. Besloten werd om een permanente buitententoonstelling bij de schutsluizen van Den Oever in te richten. Eveneens werd in Korn- werderzand, zij het meer bescheiden, een expo sitie opgezet. De expositie van Den Oever geeft een stuk van de echte dijk weer. Hierin zijn alle soorten zetsteen verwerkt die ook in de Afsluit dijk zijn gebruikt. Verder staan er bij de tentoon stellingen infopanelen die de bezoeker een dui delijk beeld geven van de geschiedenis, doorsnee en opbouw van de dijk. Cor van der Made, die een groot aandeel heeft gehad in het realiseren van deze exposities, is dan tevens de aangewezen persoon om rondleidingen te geven. Het zijn dik wijls groepen zoals Japanners en Chinezen maar ook schoolklassen die hij rondleidt, om dan te vertellen over de Afsluitdijk en de werkzaamhe den die daar in en op plaatsvinden. Om de opge stoken kennis van de jeugdige toehoorders te tes ten heeft hij een lijst met multiple choice vragen opgesteld. Omdat hij zijn hart aan de Afsluitdijk heeft verpand schenkt hem dat veel genoegen om dit pr-werk te doen. In feite is Cor daardoor het gezicht van de Afsluitdijk. i.1 v. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - I9e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 13