- 45 - Ondertussen bleef het in Midden- en Zuid-Ne derland onafgebroken zwaar regenen, terwijl ook daar de temperatuur hard zakte. Rond twee uur ging de ijzel in het zuiden van Noord-Holland over in sneeuw. Enkele uren later gebeurde dit ook in de rest van Midden-Nederland en in de avond in Zuid-Limburg. In het noorden onder tussen woedden ongekend hevige sneeuwstor men. De sneeuw stoof over de beijzelde velden en kon nergens houvast vinden, behalve bijvoor beeld achter boomgroepen, boerderijen en in dorpen. Spoedig viel hier en de daar de elektrici teit uit zodat het poollandschap compleet was. Toen het licht werd, bleek de ernst van de situ atie. Reeds toen hadden zich sneeuwduinen ge vormd tot 1,5 meter hoogte, zodat vele wegen (zelfs autowegen) geblokkeerd waren. Veel men sen konden hun werk niet meer bereiken, bussen reden niet, auto's sneeuwden in. Scholen sloten de deuren. Het is onmogelijk om een goed beeld te geven van zo'n blizzard, wanneer men dit niet aan de lijve heeft ondervonden. Die dag was het buiten vertoeven een pijnlijke kwestie. Bij een zicht variërend van 50 tot soms maar 5 meter sneed de scherpe stuifsneeuw in je gezicht en dit bij een temperatuur van -5 graden en een wind die nog steeds minstens stormachtig was. Bar baars is dan een term, die niet overdreven lijkt. Sneeuwschuivers in staffelformatie De sneeuwval nam in intensiteit toe. De sneeuw duinen hoopten zich plaatselijk tot ongeloof lijke hoogten op. Vooral in Noord-Groningen en Noord-Friesland waren hoogten van vier tot zes meter vrij algemeen. Veel dorpen raakten totaal geïsoleerd om van alleenstaande boerderijen nog maar te zwijgen. Alle autowegen in het noorden waren afgesloten, er was zelfs een rijverbod. Op sommige plaatsen was sprake van een noodsitu atie: telefoonverbindingen waren verbroken en hoogspanningskabels braken door de zware ijzel- last en hevige storm. Crisiscentra werden opge richt. Sneeuwruimen had geen zin: wegen stoven net zo hard weer dicht Afsluitdijkverkeer gehinderd door sneeuw Ook het verkeer op de Afsluitdijk had het zwaar te verduren en kwam na een tijdje stil te staan. De dienstkring Afsluitdijk zette veel materieel in. Voor de noord- en zuidrijbaan werden elk drie sneeuw-schuivers en twee strooi-wagens ingezet. De drie schuivers reden in een gestaffelde forma tie. Dat wil zeggen dat ze in principe schuin naast elkaar reden. Dan toch nog probeerden automo bilisten daar voorbij te komen, met het gevolg dat ze verderop vast kwamen te zitten en de sneeuw- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 11