-44- te ontwijken. Toen de beide Corren ter hoogte van het Monument reden zagen ze in de verte, nabij de spuisluizen, blauwe zwaailampen. Beide vroegen ze zich af of er daar wellicht een onge luk had voor gedaan. Toen ze uiteindelijk langs de spuisluizen reden zagen ze dat de linkse brug was afgesloten en de politieauto's met alle zwaai lampen bij de slagbomen stonden. Al snel werd duidelijk dat de dijk al was afgesloten. Zo ook aan de Friese kant bij de Kop Afsluitdijk. De po litie hield het verkeer dat de Afsluitdijk op wilde rijden, zowel bij Den Oever als op de Kop van de Afsluitdijk, tegen en tegelijkertijd werd het nog op de Afsluitdijk rijdende verkeer doorgela ten. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Afsluitdijk was deze afgesloten. Kritiek De plaatselijke autoriteiten vonden het een wijs besluit om de dijk af te sluiten. De media werden op de hoogte gebracht en al spoedig werd het "hotnews" via de radio bekend gemaakt. Toen de heer Zondervan aan zijn superieuren in Lelystad doorgaf dat hij de Afsluitdijk had afge sloten, werd hem verontwaardigd gevraagd hoe hij het in zijn hoofd haalde om dit zomaar te doen. Laconiek gaf hij ten antwoord: "Als jullie de dijk weer willen opengooien, dan doen jullie dat maar op eigen verantwoording. Ik vond het niet verantwoord en daarom heb ik de dijk afge sloten". Deklast verloren De hele Afsluitdijk lag bezaaid met nieuw kort en lang hout. Al spoedig bleek waar het hout van daan kwam. Een schip op de Noordzee, onder weg van Finland naar Antwerpen, had zijn dek last verloren. Via het Eierlandse Gat kwam het hout in de Waddenzee terecht om dan te stran den op de Afsluitdijk. Nadat de Afsluitdijk was afgesloten werd de on- derhoudsaannemer van de dijk ingeschakeld om in ieder geval de rijweg zo snel mogelijk van het aangespoelde hout en andere troep te ontdoen. Er werd veel materieel en mankracht ingezet. Het vrijmaken duurde de hele nacht en de zon dagochtend daarop. Om half twaalf waren beide rijbanen weer vrij en konden de afsluitbomen bij Den Oever en Kornwerderzand weer omhoog. Het fietspad lag nog wel bezaaid met hout, wrak hout en ander aanspoelsel, maar het opruimen daarvan was van latere zorg. De storm was eindelijk afgenomen. In Den Hel der werd die zondag nog een gemiddelde van windkracht 7 gemeten. Jutters op de dijk Nadat de Afsluitdijk weer open was voor het verkeer ging kantonnier Van der Made met zijn dienstauto de dijk op richting Friesland. Hij wil de er zeker van zijn dat alles nu ging zoals het moest gaan. Onderweg zag hij met stijgende ver bazing dat er allerlei auto's op de vluchtstrook stil stonden. Mensen waren bezig het hout wat op het fietspad lag in de auto te laden. Zelfs op het fietspad reden auto's en pick-ups. De be stuurders en hun hulptroepen graaiden het hout dat daar lag bij elkaar en laadden het op. Tiental len auto's telde Cor. Hij moest ook wel lachen om een bestuurder van een lelijke eend die het dak van de auto had verwijderd. De gejutte bal ken stonden schuin tegen de voorstoelen aan. De kinderen die de man mee had zaten onder het hout gebogen op de achterbank. Weer terug op de basis belde Cor de onder- houdsaannemer en maakte een afspraak om de volgende dag alle hout dat dan nog op de dijk en het fietspad lag op te ruimen. Toen echter de aannemer de maandagmorgen met materieel en mankracht op de dijk arriveerde bleek dat er niets meer van het aangespoelde hout aanwezig was. Alles, maar dan ook werkelijk alles was verdwe nen. Zelfs het wrakhout lag er niet meer. De jut ters hadden alles opgeruimd. De aannemer kon met zijn manschappen en materieel vertrekken. Cor van der Made vond dit soort calamiteiten heel fijn om te doen en mee te maken. Hij hield van extreme situaties. Zo ook in de winter van 1978 op 1979: De beer is los De 14e februari van 1979 is in Nederland over al bekend als de dag waarop het sneeuwgeweld losbarstte. In feite begon de sneeuwstorm al eer der in het uiterste noordoosten van ons land. In noordwest Groningen ging de ijzel al op 13 febru ari 's middags over in zware sneeuw. Het sneeuw- gebied breidde zich naar het zuiden uit. De wind nam in het noorden zoals gezegd tot stormachtig toe met uitschieters tot zware storm. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 2 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 10