ET BEGIN VAN EEN NIEUW BOEK: WINKELTJES OP WlERINGEN - 5 - De beide boeken over boerderijen bleken een schot in de roos. Er was heel veel interesse voor de nog bestaande of als zodanig herkenbare boerderijen in het eerste boerderijenboek. Ook voor het tweede boek over de verdwenen boerderijen was de belangstelling opvallend groot. Een plaatje met verhaal over een boerderij zoals die vroeger ergens heeft gestaan betekent voor veel mensen toch weer een blik in het verleden met vaak een blijk van herkenning, een herinnering met een eigen verhaal. Tijdens het veldwerk voor de boerderijenboeken, maar ook naar aanleiding van gesprekken met mensen over het verleden, blijkt dat er nog zo'n onderwerp is wat heel veel mensen interesseert en dat zijn de winkeltjes van vroeger. Ieder winkeltje heeft een eigen verhaal en achtergrond, zijn eigen product maar ook een naam en een menselijk gezicht. Winkeltjes op Wieringen in de vorige eeuw, een prachtig en dankbaar onderwerp. Maar ook een heel moeilijk onderwerp, blijkt al gauw. Want wat is nu eigenlijk een winkeltje? In veel gevallen is het duidelijk, er is dan sprake van een verkoop ruimte, een echte winkel dus. In andere gevallen is het echter minder duidelijk, er wordt min of meer vanuit de achterkamer verkocht en vaak ook maar een heel beperkt aantal producten aan een beperkt aantal mensen. Moet je dit als een winkeltje beschouwen of is het daarvoor te kleinschalig? Toch hebben juist dit soort winkeltjes weer hun eigen verhaal. Soms een schrijnend verhaal als het gaat om een jonge weduwe die op die manier wat extra centjes hoopt te verdienen. Soms een mooi verhaal als zo'n winkeltje groter wordt en uiteindelijk uitgroeit tot een echte winkel. Als echt alles meegeteld wordt dan gaat het om honderden winkeltjes. Waar ligt de grens? Een andere grens is de begrenzing in de tijd. De vraag is waar te beginnen, in 1850, 1900, na WO I of na WO II? Er is besloten de tijdgrens te leggen bij de Zui derzeewerken. Als er echter informatie over een be paalde winkel teruggaat tot 1900 dan wordt die mee genomen. Aan de andere kant is de vraag tot hoever te gaan in het "heden". Tot 1980 of tot 2007? Wel of geen Molenveld? Het is inclusief het Molenveld geworden, juist omdat het leuk is om te zien hoe sommige oude Wieringer (eenmans)bedrijfjes zich ontwikkeld hebben tot de moderne bedrijven van nu aan het Molenveld. We zullen u niet langer vervelen met de vele verdere vragen waar we op dit moment nog mee worstelen. Het is in ieder geval duidelijk dat het onderwerp zowel in de tijd alsook in aantal heel uitgebreid en divers is. Er moeten dus veel keuzes worden gemaakt en daar wordt op dit moment dan ook goed over nagedacht. Wie zijn er mee bezig? Gezien de uitgebreidheid van het onderwerp eigenlijk maar een beperkt aantal mensen. Het schrijfwerk zal voornamelijk worden gedaan door Henk Cornelissen Sr. (van de Alvitloschool), bijgestaan door Nel Fijnheer-Rotgans. Henk Cornelissen is al jaren met het onderwerp bezig en heeft al veel gegevens verzameld. Van hem komt ook het idee om het boek te verlevendigen met de nodige anekdotes over lokaal bekende ne ringdoenden. Nel Fijnheer heeft inmiddels veel ervaring opgedaan met de vormgeving en het uitge ven van boeken, door haar jarenlange werk in de werkgroep boerderijen. Een belangrijke leverancier van gegevens is ook mevrouw Grietje Wilms-Lettinga. Zij verzamelt al jaren krantenknipsels, foto's en andere informatie over de Wieringer winkeliers. Aangezien nog lang niet alle gegevens beschik baar zijn moet er ook nog het nodige veldwerk worden verricht. Hierbij zijn onder anderen Dineke Halfweeg en Rein Ypma behulpzaam. Voor de contacten tussen nieuw gevormde winkeltjeswerk groep en het bestuur van de Historische Vereniging is Menno Smit verantwoordelijk. Ook heeft hij zich voorgenomen om u via Op de Höögte regelmatig op de hoogte te houden van de vorderingen van het nieuwe boek, in wording. Hebt u foto's, anekdotes of andere informatie over verdwenen win keltjes, dan horen wij dat graag van u. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 7