detijen ivrene» ERDWENEN BOERDERIJEN VAN WlERINGEN - 4 - In 2006 uitgegeven door de Historische Vereniging Wieringen Historisci door Nel Fijnheer-Rotgans De werkgroep boerderijen van de Historische Vereni ging Wieringen heeft in 2003 het boek "Boerderijen op Wieringen" samengesteld en uitgegeven. Bij het verza melen van gegevens en foto's voor dit boek kwam er veel materiaal te voorschijn over boerderijen die ver dwenen zijn. Dat materiaal was zo interessant, dat de werkgroep besloot door te gaan met het verzamelen en een boek over verdwenen boerderijen samen te stellen. In eerste instantie leek dat een eenvoudige opgave. Bij nader inzien bleek het behoorlijk moei lijk de juiste gegevens van die boerderijen en hun bewoners eigenaren boven tafel te krijgen. Ge lukkig beschikte de werkgroep over een paar da mes die goed de weg wisten in het archief van het kadaster in Alkmaar. Dat leidde tot het besluit deze opgediepte gegevens te gebruiken als basis voor het tekstgedeelte van het boek. Aangevuld met foto's en gegevens van personen die ergens op zolder of in een kast nog wat hadden liggen. Soms werd geput uit het geheugen van men sen, maar dat bleek toch niet zulke betrouw bare gegevens op te leveren. Vooral wat betreft de jaartallen. Het gaf wel weer een kapstokje om verder te zoeken. "T*~TfTTQPi Een negatief bericht voor de werkgroep was het overbrengen van een deel van de kadastergegevens naar Haarlem, naar het Rijksarchief. Nu moest voor één boerderij eerst in Haarlem gezocht worden om op de terugweg het kadaster van Alkmaar aan te doen om de gegevens aan te vullen. Dat werd een duidelijke handicap. In 2006 oordeelde de werkgroep de tijd rijp het boek over de verdwenen boerderijen te laten verschijnen. De leden van de groep waren zich er van bewust, dat er zeker gege vens ontbraken, dat er misschien wel hele boerderijen ontbraken. Dat bleek achteraf ook het geval. Er bleek ook dat de gevonden gegevens uit het kadaster niet altijd klopten. Soms stonden er bij een boerderij namen van erfgenamen, die nog geboren moesten worden. Of er werden bewoners/eige naren genoemd, die nooit op die boerderij woonden en anderen, die er wel woonden, werden niet genoemd. Het kadaster heeft natuurlijk een ander doel dan deze gegevens juist te registreren. Wat er binnenkomt aan correcties en aanvullingen, wordt door de Historische Vereniging verzameld. Later zal beslist worden wat er mee gebeuren zal. Ondertussen heeft de Werkgroep Boerderijen zichzelf op geheven. Een paar leden verdiepen zich nu in de bestaande en verdwenen middenstand. Daar hoort u later meer van. Het boek "Verdwenen Boerderijen van Wieringen" is nog te koop bij: Jan Klein, IJsselmeerstraat 46, Den Oever Grietje Willems, Parklaan 2, Hippolytushoef Jaap Fijnheer,Verbindingsweg l,Westerland Verder in Wieringer Eilandmuseum Jan Lont, boekhandel Burghout en bij bestuursleden van de Historische Vereniging Wieringen. Prijs: 27,50 Daarnaast zijn alle kadastergegevens (in kleur) ge bundeld in een boek. Dat is alleen te koop bij Jaap Fijnheer of te bestellen via de bestuursleden. Prijs: 25,-. Mocht u goed overweg kunnen met de computer, dan kunt u een CD kopen met dezelfde kadastergegevens, ook bij Jaap Fijnheer. Prijs: 10,- V/iERiNGER- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 6