- 3 - Het programma ziet er als volgt uit: Kosten: 45, Al eeuwenlang stonden de Hollanders bekend vanwege hun vermogen om van water land te maken. In het tweede de cennium van de twintigste eeuw werd een nieuwe en ferme stap gezet: de drooglegging en inpoldering van de Zui derzee. Mijlpaal was de voltooiing van de Afsluitdijk. De ruim dertig kilometer lange zeedijk tussen de provincies Holland en Friesland maakte toen een groot deel van de zee een meer. Het werk in uitvoering werd op doek en papier vastgelegd door de Rotterdamse kunstenaar Johan Hendrik van Mastenbroek (1875-1945). Ook hoogtepunten als de sluiting van het laatste gat in de dijk op 28 mei 1932, even na één uur 's middags, koos hij als onder werp. Zie afbeelding. Het Zuiderzeemuseum organiseert ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de Afsluitdijk in 2007 een spectacu laire tentoonstelling: De Dijk. Centraal staan de 21 schilderijen en 106 tekenin gen die Van Mastenbroek van het gebeu ren maakte. Geflankeerd door prachtige eigentijdse foto's, machines en stoom fluiten wordt de dynamiek en heroïek van die turbulente tijd gevat. Vertrek per bus uit Hippolytushoef 9.00 uur Den Oever 9.10 uur Wieringerwerf 9.20 uur Ochtendprogramma: koffietafel en bezoek bin nenmuseum, de expositie over 75 jaar Afsluitdijk. broodtafel. bezoek en rondleiding door het buitenmuseum met o.a. de kerkenbuurt waar het postkantoor en de Kapel uit Den Oever zijn herbouwd. Rond 17.00 uur zullen we weer terug zijn op Wie- ringen. De excursie gaat alleen door bij voldoende deelname. Voor informatie en opgave kunt U terecht bij: Arina Zzvanink telefoon 0227-511594 E-mail: vinkgj@hotmail.com Gea Klein telefoon 0227-592886 E-mail: klein@hetnet.nl J.H. van Mastenbroek keileemt ra nspor- \eur3 1931 Lunch: Middagprogramma: Het opvallendste gebouw in dit buurtje is ongetwijfeld de kapel uit Den Oever afltomstig van het voormalige eiland Wieringen. Ook het hulppostkantoor, dat verscholen gaat achter leihnden komt uit dit dorp. Het schoolgebouw' dat naast het postkantoor staat is een replica van het schooltje uit het Friese Kollum. Omstreeks 1885 bouwde timmerman Hegeman een werkplaats aan zijn wo ning in de Zeestraat. In 1900 verhuisde hij met zijn gezin. Vanaf die tijd werd het huis in tweeën bewoond. Links woonde de weduwe Trijntje Kaan, rechts woonde haar dochter. Deze pe riode uit de bewonersgeschiedenis wordt weergegeven in het huidige interieur van de linker woning. In het rechterge deelte is een reconstructie gemaakt van een hulppostkantoor uit circa 1917. van Mastenbroek, slui ting der Zuiderzee, 28 mei 1932 Dit jaar staat de excursie in het teken van '75-jaar Afsluitdijk', waarvoor we een bezoek zullen brengen aan het Zui derzeemuseum in Enkhuizen. Het is een dagvullend programma, inclusief koffie, lunch en busvervoer. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 5