ENAMINGEN VAN DIEREN EN PLANTEN OP WlERINGEN - 22 - De straten in de nieuwbouwwijken op Wieringen worden regelmatig vernoemd naar namen van vogels in het Wieringer dialect ofwel in het Wie rings. De Historische Vereniging publiceert daar om een gedeelte uit 'Benamingen van dieren en planten op het eiland Wieringen' samengesteld door August Pruimboom. Het boekje, dat in 1999 is uitgegeven, is al enige jaren uitverkocht. Uit de inleiding van het boekje: door August Pruimboom Omdat het Wieringse dialect door steeds minder ingezetenen wordt gesproken raken veel woorden in onbruik. Hierbij zijn woorden die niet alleen min of meer afwijken van het ABN, maar soms ook verras send veel van de omringende dialecten. Inhakend op dit idioom heeft het gemeentebestuur sommige stra ten in Hippolytushoef lokale vogelnamen gegeven. Door mijn publicaties in het Wierings is mij dikwijls gevraagd met welke vogel zo 'n straatnaam wordt be doeld. Naar aanleiding van die vragen ontstond de gedachte om zo veel mogelijk van die in onbruik ra kende woorden voor het nageslacht op schrift te stel len...', opgetekend in 1999 door August Pruim boom. Vogels: Wierings: Nederlands: Latijn: Aakster Ekster Pica pica Akkermantje Witte kwikstaart Motacilla alba Alie Mantelmeeuw Larus marinus Bargengd of bargingd Bergeend Tadorna tadorna Bonkte blaffer Brandgans Branta leucopsis Blanke gangs of Witbuukgangs Witbuikrotgans Branta b. hrota Blauwe jaap of blauwe lap Blauwe reiger Ardea cinerea Bonkte kroai Bonte kraai Corvus c. cornix Bonkte lieuw of bonkte luuw Scholekster Haematopus ostralegus Braamsluper Braamsluiper Sylvia curruca Brangdgangs Brandgans Branta leucopsis Brilfnïl Kerkuil Tyto alba Dubbelde skeer Grote zaagbek Mergus merganser Duker Duikeend Colymbus teil. Düüf Duif Columbae Èèlduker of keizerke Fuut Podiceps cristatus Engd of ingd Eend Anas Engdvleugel Wilde eend Anas platyrhynchos j Erend Steenarend Aquila chrysaetos Faling of duker Duikeend Colymbus teil. Friese poep Knobbelzwaan Cygnus olor Gangs Gans Anser Gent Mannelijke gans Grïëze liester Grote lijster Turdus viscivorus Grieto of mering Grutto Limosa limosa Güülzwaan Wilde zwaan Cygnus Cygnus Hannik Vlaamse gaai Garrulus glandarius Hén Kip Galliformes lësveugelke Ijsvogel Alcedo atthis Ingd of engd Eend Anas K Kaapfeugel Aalschover Phalacrocorax carbo Kaapfeugel (Aalscholver) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 24