- 16- door de kappers Gielis knippen en scheren. Bert weet nog goed dat hun huid na een hele week op zee zo gepekeld was door het zoute water, dat de scheerzeep niet hield en zo naar beneden zakte. Na verloop van tijd komt er verandering voor herenkappers. Door het op de markt komen van de elektrische scheerapparaten raakt het scheren door kappers in onbruik. De haarmode voor mannen verandert, de jongeren laten hun haar groeien en gaan niet meer naar de kapper. In de visserij wordt Dat alles is te merken in de kap perszaak. Om voor twee kap pers voldoende werk te houden is uitbreiding met een damesaf deling de meest voor de hand liggende oplossing. Bert voelt er niet voor om zich om te scholen en na twaalf jaar stapt hij uit de zaak en gaat ander werk doen. Gielis Sr. neemt een dameskap ster in dienst en opent op de bovenverdieping een damessa lon. Zelf voelt hij zich als heren kapper het best op zijn plaats, de damessalon wordt na een aantal jaren weer gesloten. Pietje Gielis-Duijnker is in 1968 overleden. Jan Gielis bleef herenkapper tot hij in 1970 om gezond heidsredenen moest stoppen met werken. Hij verhuisde naar een bejaardenwoning aan de Breehorn- straat. Van de scheerstoel, die zo belangrijk was geweest voor zijn broodwinning, kon Gielis geen afstand doen; de stoel ging mee naar zijn nieuwe adres. Het pand aan de Voorstraat werd gekocht door Arina Zwanink, die er met haar man Gerrit Vink ging wonen. Het winkelgedeelte verhuurde zij aan Alice Bakker, die de zaak verbouwde en er een kapsa lon begon voor zowel dames als heren. Zo bleef het pand, dat als kapsalon Gielis een goede naam had verkregen, zijn bestemming behouden. Op 23 november 1980 voelt Gielis zich onwel worden, gaat op een stoel zitten en overlijdt plotse ling. Was het toeval? Jan Gielis ging zitten en stierf op de scheerstoel, waar hij, als één van de laatste traditionele herenkappers, 40 jaar lang omheen had gelopen. De gebroeders Gielis. In 1914 kwamen zij lopend van Antwerpen naar het vrije Nederland. Dolf met zijn broertje Jan op zijn schouders. Hun moeder en zusters hebben na een aantal jaren Wieringen weer verlaten. De broers bleven. Hun kapperszaken werden een begrip op Wieringen. Beiden zijn in 1980 overleden. Belgen die Wieringers werden en dat tot aan hun dood zijn gebleven. Bronnen: Eerste Wereldoorlog - Wïkipedia Afsluitdijk 1940 - Lt. Kol. E.H. Brongers Met dank voor hun informatie aan B. Gielis en mevrouw L.B. Leen-Gielis Foto's beschikbaar gesteld door B. Gielis en de Historische Vereniging Wieringen het minder, de Zeeuwen blijven weg en op de haven wordt het stil. Jan Gielis en Pietje Gielis-Duijnker Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 18