- 15 - onoverwinnelijk schijnende Duitse strijdkrachten wordt tot staan gebracht, de aanval op de Afsluit dijk mislukt. Elders in het land is de verdediging minder succesvol. Nadat op 14 mei de Rotterdamse binnenstad door bombardementen volledig is verwoest en ook Utrecht en andere steden worden bedreigd, maakt generaal Winkelman het bericht van de capitulatie aan de verdedigers van Korn- werderzand bekend. Commandant kapitein Boers krijgt bevel het vuren te staken en met de vijand in contact te treden om over de capitulatievoorwaarden te onderhandelen. De stellingen Kornwer- derzand en Den Oever komen in Duitse handen. In de Zwinstraat worden veel huizen door de Duitsers gevorderd, ook dat van Jan Tijsen de boek houder. Daar zetelt de Duitse hoofdcommandant. Hij geeft Jan Gielis opdracht om naar de forten op de Afsluitdijk te komen om daar de Duitse soldaten te knippen en te scheren. Gielis doet dit met tegenzin. Na enige tijd weigert hij om nog langer in het bezette oorlogsgebied te komen en laat we ten dat hij, om geen klanten te verliezen, zijn zaak niet langer onbeheerd kan laten. Hij stelt voor dat de soldaten voortaan naar zijn zaak komen. De commandant staat dit toe. Gielis heeft een radio die hij in het kolenhok verstopt. Daar zit het hele gezin naar uitzendingen van de BBC te luisteren om het verloop van de oorlog te volgen. Hoewel er enig risico aan verbonden is, hangt Gielis in zijn zaak een grote kaart van Europa op, waar hij met gekleurde vlaggetjes op aangeeft waar de troepen van de oorlogvoerenden zich op dat moment bevinden. De kaart wordt, ook door de Duitse sol daten, met grote belangstelling bekeken. Na de oorlog komt het normale leven weer op gang. De kinderen van Jan en Pietje groeien op en moeten een vak gaan leren. Vader Jan krijgt in de zaak hulp van dochter Dieuw. Van de drie zonen heeft alleen Bert interesse in het kappersvak. Hij haalt zijn vakdiploma's aan de kappersschool te Alk maar en gaat meewerken met zijn vader. De zonen Leo en Kees kiezen een ander beroep. Leo wordt lasser bij DSM-scheepswerf in Amsterdam. Kees kiest voor techniek en wordt werktuigkundige op de grote vaart. Beiden verlaten Wieringen voorgoed. Ook het gezin van Jan heeft de Belgische nationaliteit. Dit betekent dat de kinderen, om in een dienstbetrekking te kunnen werken, eenmaal per jaar naar het Consulaat moeten reizen om hun verblijfsvergunning te laten verlengen. Oudste zoon Leo wordt opgeroepen om in het Belgische leger zijn dienstplicht te vervullen. Dat alles leidt ertoe dat Gielis in de jaren '50 om praktische redenen besluit zichzelf en zijn vrouw tot Nederlander te laten naturaliseren. De kinderen mogen zelf hun nationaliteit kiezen. Jan Gielis, Pietje Gielis-Duijnker en hun kinderen Dieuw, Kees en Bert worden Nederlander. Alleen oudste zoon Leo kiest ervoor Belg te blijven. Vader Jan en zoon Bert hadden in die tijd veel klandizie in de zaak. Op de haven en in de aangren zende straten heerste altijd een gezellige bedrijvigheid. Net als bij zijn broer Dolf kon men zich bij Jan abonneren op drie keer in de week scheren. De prijzen uit die tijd: knippen 40 cent, scheren 15 cent. Er was voldoende werk voor de twee kappers. De meeste mannen lieten zich door de kapper scheren en liepen de zaak binnen als het hen voegde. Het was er altijd gezellig, de wachtende klanten vertelden elkaar de laatste nieuwtjes en bleven vaak ook na hun beurt nog zitten praten. Veel Zeeuwse mosselkotters meerden na het vissen op zee af in Den Oever, waarna de bemanningen met een spe ciale bus naar Zeeland reisden. Zij wilden graag netjes thuiskomen en lieten zich voor vertrek eerst Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 17