Jr Hf 3 - 14 - Broer Dolf is getrouwd met Neeltje Kooij en ook Jan heeft trouw plannen met Pietertje Duijnker, dochter van Cornelis Duijnker en Dieuwertje de Vries. Zij hadden een dro gisterij winkeltje aan de Koningstraat naast het postkantoor. Daar naast had Duijnker een vrachtwagentje waar mee hij vervoersdien sten deed. Jan Gielis laat op een stukje grond aan de Voorstraat in Den Oe ver een houten keetje bouwen waar hij begint te knippen en te scheren. Het paar trouwt en gaat wonen in een oud vissershuisje schuin tegenover de kapperszaak. Er is in die jaren veel werk, Gielis werkt van 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur. In de zaak verkoopt hij ook tabakswaren en toiletartikelen. Na enige tijd zijn er mogelijkheden om te verbeteren. Het oude vissershuisje wordt vervangen door een modern winkel/woonhuis. Gielis kan zijn zaak verhuizen, het houten keetje wordt een nettenboet. Echtgenote Pietje heeft voldoende werk in het huishouden, het gezin wordt uitgebreid door de geboorte van Leo, Dieuw, Kees en Bert. Jan neemt, evenals Dolf, deel aan het plaatselijke verenigingsleven. Hij speelt trompet bij 'De Harmonie' en na zijn verhuizing naar Den Oever stapt hij over naar 'Apollo', waar hij althoorn gaat spelen. Later worden oudste zonen Leo en Kees gewaardeerde klarinettisten in het harmonieorkest. Ook Jan Gielis krijgt in de laatste wereldoorlog met Duitse klanten te maken. Als in 1932 de Afsluitdijk wordt aangelegd betekent dat een nieuwe toegangsweg naar de vesting Holland. Daarom worden op strekdammen bij de sluizencomplexen van Kornwerderzand en Den Oever verdedigingswerken aangebracht in twee linies om eventuele vijanden de doorgang te belet ten. De eerste linie bestaat uit een zevental grote, zware gevechtskazematten met een wanddikte van Opa Jan en oma Pietje met kleindochtertje Jeanette Zwanink. Links dochter drie meter gewapend beton, de Dieuw Zwanink-Gielis, in het midden zoon Bert. meeste bedekt met een dikke laag grond. De tweede linie telt zes kazematten. De bezet ting bestaat uit 225 soldaten. Na de inval van het Duitse le ger op 10 mei 1940 wordt op de tweede en derde dag van de oorlog de stelling Kornwerder zand door de vijand aangeval len. De zware luchtaanvallen en bombardementen hebben op de kazematten geen enkele uitwerking. Ook een poging om over de kale, zo goed als dek- kingloze dijk de stelling te ver overen heeft niet het gewenste resultaat. De opmars van de Jan Gielis in zijn nieuwe zaak aayi het werk met hulp van zijn schoonzuster Marie Lont-Duijnker. l I Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 16