e Gebroeders Gielis - 12 - Belgische kappers op Wieringen - (Tweede deel) door Tiny Hoogschagen-Metselaar Na de evacuatie van de stad Antwerpen in oktober 1914, vluchtte de weduwe Bertina Gielis-Raymae- kers met haar kinderen Paulien, Jeanne, Dolf en Jan lopend naar het veilige Nederland. Zij moesten al hun bezittingen in hun door de oorlog verwoeste woonplaats Antwerpen achterlaten. Het enige dat zij konden meenemen en dat aan hun afkomst herin nert, is een reisetui dat vader Leopoldus Gielis mee nam als hij op reis ging naar zakenrelaties. Het etui is gevuld met instrumenten die werden gebruikt in de diamantindustrie, zoals een kleine, zeer nauwkeurige weegschaal met kleine gewichtjes, waarmee het ge wicht karaat van de ruwe diamanten werd bepaald. Het gezin kreeg hulp op het eiland Wieringen. Vroe gere buren beschrijven hen als "gezellige Belgische mensen". Zij waren van oorsprong rooms-katho- liek. Oudste dochter Paulien werd verkoopster in De kapperszaak van Dolf na de verhuizing naar het eigen pand aan de Hoofdstraat. Links Dolf met zijn vrouw Neeltje Kooij, daarnaast Jan. Paulien Gielis, zie ook de foto op de omslag. de kruidenierswinkel van Dirk Minnes. Deze winkel had Minnes in 1913 gekocht van Si mon en Aafje Wigbout. Het was een zaak die naast zijn al bestaande meubelwinkel aan het Kerkplein stond. In samenwerking met een juwelier uit de stad werd in een apart kamer tje goud, zilver en uurwerken verkocht. Er kwam een einde aan de Eerste Wereldoorlog doordat in 1917 de Verenigde Staten zich in de oorlog mengden en troepen naar het West front stuurden om de verzwakte geallieerde verdediging te versterken. Tegen het einde begonnen de Duitse soldaten in de loopgra ven aan het front door honger en uitputting te rebelleren en er dreigde revolutie. Op 11-11-1918 om 11.11 uur werd de wa penstilstand een feit. Antwerpen werd weer bewoonbaar en Paulien keerde naar haar ge boortestad terug en trouwde er met haar ver loofde, die de verschrikkingen van zijn vier- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 19e jaargang nr. 1 - 2007

Op de Hòògte - Wieringen | 2007 | | pagina 14