- 142 - Inmiddels is Dolf goed ingeburgerd. Hij is erg muzikaal, in België speelde hij trompet in twee orkes ten. Dit pakt hij weer op en hij wordt trompettist bij 'De Harmonie'. Later worden er ook nieuwe leden door hem tot muzikant opgeleid. Als broer Jan de leeftijd bereikt dat hij een vak moet gaan leren, wordt hij door Dolf tot herenkapper opgeleid. De kapperswinkel is een dubbele woning/winkel. Eigenaar Jan Visser bewoont de andere helft. Daar verkoopt hij comestibles zoals wijn, luxe bonbons en dergelijke. Hij is postbode en daar naast verkoopt en beitelt hij grafstenen. In het begin huurt Dolf het kleinste gedeelte van het pand. In 1925 stopt Visser met zijn winkel en komt hij met Dolf overeen onderling te ruilen en kan Dolf het grotere deel van het pand kopen. Dolf heeft verkering gekregen met Neel- tje Kooij, geboren 24 juni 1901, dochter van Jan Kooij, visserman op de WR 1 en Aafje Bakker. Zij wonen op De Haukes. Op 19 september 1926 trouwen Dolf en Neeltje. Het jonge paar gaat samen in de kapperszaak werken. Neeltje Gielis-Kooij had een zwakke ge zondheid. Zij was zwaar astmatisch en had een hartafwijking. Na een paar jaar moet zij naar een sanatorium om ver pleegd te worden. Dolf wil haar graag thuis hebben om verder te herstellen. Van de artsen mag dat alleen als zij in een ge zonde omgeving kan wonen met veel licht en zogenaamde 'Zwitserse lucht'. Om dat te kunnen bereiken moet het huis worden verbouwd. Dolf leent geld en laat het huis aan de eisen aanpassen. Alle moeite die Dolf heeft gedaan om zijn vrouw te redden is echter vergeefs. Op 20 januari 1931 overlijdt Neeltje, 29 jaar oud. Dolf staat er nu alleen voor om de kap perszaak draaiende te houden. Hij heeft wel de steun van zijn schoonfamilie die hem ook na de dood van hun dochter en zuster als familielid blijven beschouwen. Het zijn, ook economisch gezien, moeilijke jaren. Overal in Europa heerst crisis en werkloosheid. Ook in Duitsland is veel armoede. Duitse arbeiders trekken naar buurlan den om daar werk te zoeken. Op Westerland hebben twee Duitse dienstmeisjes werk gevonden bij de familie Lely in Villa Waterkeer. Eén van hen, Friedl Schwede, heeft weten te regelen dat haar zuster Martha, in 1911 geboren te Gel- senkirchen, aan het werk kan in het gezin van ir. Ringeling. Martha komt in 1929 naar Den Oever en wordt dienstmeis je in één van de houten villa's aan de Oeverdijk waar de familie Ringeling woont. Martha krijgt op Wieringen vriendinnen en zo kan het ge beuren dat zij op een dag in 1932 Dolf Gielis ontmoet bij gemeenschappelijke kennissen. Zij worden het snel eens en nog datzelfde jaar trouwt de Duitse Martha Schwede in Nederland met Dolf Gielis en wordt daardoor Belgische. Martha gaat voortvarend te werk. Zij leert het kappersvak en niet alleen voor heren maar ook voor dames. Al spoedig is de zaak een tweemans bedrijf. Dolf Gielis met zijn eerste vrouw Neeltje Kooij Dolf voor zijn verbouwde kapperszaak. In het pand worden nu bloemen en planten ver kocht. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 5 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 8