Rust na 62 jaar arbeid schoenmakerslitilrijl G. H. Rasch SCHOENMAKER RASCH GAAT BEDRIJF SLUITEN - 158 - Uit de Wieringer Courant van 26 januari 1966) GROTE GETALLEN Toch vond dc heer Rasch nog lijd voor andere dingen. Vijftig jaar lang zong hij mee in het RK kerkkoor, Ei de ka mer hangt de oorkonde van tic pause lijke onderscheiding pro ecclesia et ponli fici, behorend bij het gouden kruis dat, hij Hiervoor kreeg. Een en veertig jaar speelde hij mee in Harmonie, de laatste tijd op de tuba, Vijfentwintig jaar stond liij ook iedere voor- en na- jaarsu it voering op dc planken bij dé toneeluitvoeringen, geregisseerd door de heerC. J. Bosker. die in die jaren, - met eigen krachten - tot het vaste re pertoire van Harmonie behoorden. In de jonge jaren van de heer Rasch was Wïeriogen een eiland. Toch vont) lïij een vrouw «aan de vaste wal». Op een concours ontmoette hij de uit Sc hag en afkomstige Marie Baivers. Zij werden het samen eens. Mevrouw Raschbleek niet alleen een toegewijde echtgenote, maar ook een goede zakenvrouw. Zij deed de winkel. Dat was in dié goede oude tijd niet zö: gemakkelijk als de verhalen ons wei eens willen doéti geloven. Zondags en na tienen kwa men tic klanten. De Zuiderzeewerken brachten werk en welvaart. Maar het géjd vloeide naar tie middenstand via dé eeltige handen van ruwe polderjon gens. De jonge Marie voelde zich niet altijd op haar gemak ais. vaak Wat ^scheef» geladen, deze man nen nieuwe laarzeii kwamen kopen en Oen naar de Har mon ie re petitie was! Het pand aan het Kerkplein, waar nu het levensmiddelen met zelfgemaakte schilderijen. Mooie platen van de Hdeirnerdijk toen daar nog de golven van de Zuiderzee te genaan spoelden, dé sinds lang ver dwenen tnolen óp Zandhuren en de Koningstraat, mét aan éen kant enkel weidevelden, om enkele te noemen; Dé lieer Rasch is een bescheiden man. die niet gezien wil worden als hij met penseel of teken stift bezig is. Daarom nam hij foto>s als model. We hebben ze bekeken, dc vele tientallen aquarel len van het Hippölytushoef, Den Oe ver en vooral ook Westerland van nu en vroeger jaren. A! mag dan de foto lens daarbij het hulpmiddel geweest zijn. toch zijn deze afbeeldingen meer dan een kleurenfoto. Het verraadt de kunstzinnige mens die deze dingen zelfgezien heeft. Want talent voor vor men en kleuren heeft de heer Rasch. in een: koffertje heeft hij zijn tekenin gen opgeborgen. Een rijk bezit; zeker ook voor het nageslacht, deze fleurige beelden uit lang vervlogen jaren, uit het geheugen van de maker met naam en toenaam toegelicht. We hebben er van genoten. Dat koffertje moet vaker open en vooreen groter publiek, de in houd is het dubbel en dwars waard. Nu dc sc h oen m akers kruk in de hoek kan blijven hopen we dat de heer Rasch de jaren die hem nog gegeven zijn zal besteden aan deze nobele liefhebberij. Advertentie uit 1966 van G.H (Gen), Rasch Wegens mijn gevorderde leeftijd zal mijn In maart wordt de heer G. H. Rasch 75 jaar. Nog is hij iedere dag in zijn se hoen makers-werkplaats te vinden, maar lang zal dal niet meer duren. Op 1 februari zet hij er. na 62 jaar. een punt achter. Tt.en jaar geleden, toén de heer Rasch de leeftijd bereikte waarop van de doorsnee-Nedériander verwacht wordt dat hij het bijltje er bij neer legt. en de AOW uitkeringen begon nen, werd de winkel aan de Smidsteeg gesloten. In de werkplaats ging alles gewoon door. Enkele weken sleehls en dan zullen enkel nog de verweerde let ters op de muur «Gebrs. Rasch Schoen- handel en Schoenmakerij» herinneren aan het bedrijf dat daar zovele jaren werd uitgeoefend. In de winkel aan de Hoofdstraat, waarin D. Rasch een sehoerthandel dreef, worden nu patates en eroquetjes gegeten. Zoxi honderd vijftig jaar lang dacht de Wieringer die zijn schoenen moest laten verzo len of aan een paar nieuwe schoenen toe was aan de naam Rasch. Willem Rasch, grootvader van de thans 74-ja- rige, vestigde zich als sehoenhersteller op Wièrihgen. Als weesjongen had hij in een Alkmaars weeshuis liet vak ge leerd. Hij vond een Wieringer vrouw en sleet zijn leven op het eiland. Naast schoenherstel lerwas hij postbesteller. Hij moet daarbij heel wat zolen ver sleten hebben. Over geheel Wieringen bracht hij de post rond. van Westerland tol aan Den Oever toe. Jan Willem Rasch trad in de voetsporen van zijn vader wat zijn hoofdberoep betreft. Hij werd niet oud. Op 54-jarige leef tijd overleed hij. Zo kregen zijn zoons Gerrit en Dorus Rasch al spoedig de last van het bedrijf op hun schouders. Als 13-jarige jongen kwam de heer G. Rasch in de werkplaats van zijn vader, hij was 18 jaar toen deze overleed. Het was hard werken in die jaren, van <s morgens als de hanen nog sliepen tot <s avonds laat. Er moesten uren gemaakt worden om een weekloon te verdienen. Machines waren er toen niet, behalve de naaimachine dan. Een paar laarzen, naar maat gemaakt, kost te kant-en-klaar zes gulden, een paar zware werkschoenen een rijksdaalder. bedrijf Joosten-Lont geves tigd is, was vroeger eigen dom van de familie Rasch De heer G.Rasch verhuisde later naar de Smidsteeg 3, een paar nummers verder. SCHILDERIJEN VAN WIERINGEN Wat zijn werkplaats onder scheidt van die van de meeste van zijn collega>s zijn de wanden. Die zijn behangen OP 1 FEBRUARI a.s. WORDEN GESLOTEN Van deze gelegenheid maak ik gaarne gebruik om mijn clientèle te danken voor het ver trouwen dat ik zovele jaren mocht onder vinden. Hoogachtend, SMTOSSTEEG 3 HEPPOLYTUSHOEF, Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 18° jaargang nr, 5 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 24