OORT NAAR HET VERLEDEN - 154 - Burgerlijke Stand GEMEENTE WIERINGEN honderd jaar geleden door Nettie Rienstra-Mulder We richten ons ditmaal op Willem Hendrik Rasch, die op 28 augustus 1906 om 16:30 uur in Hip- polytushoef overleed. Hij is dan 78 jaar en weduwnaar van Aaltje Boersen. Zoon Johannes Rasch en de gemeentebode Gerrit Mante zijn de aangevers van zijn overlijden. Een naam, een jaartal, het zegt ons weinig over de persoon en dus moet er dieper worden ingegaan op zijn voorgeschiedenis en... heel belangrijk ook, wie er na hem is gekomen? De naam Rasch vindt zijn oorsprong in Duitsland. De oudst bekende persoon was Johan Georg Rasch, tuinman in Rhoden, een stadje in het vorstendom Waldeck, het noordelijke gedeelte van de huidige bondsstaat Hessen in Duitsland. Zo rond 1791 zijn er nakomelingen van hem naar Neder land gekomen om een nieuwe toekomst op te bouwen. De economische situatie in Waldeck was op dat moment slecht. De familie is Evangelisch-Luthers. Eén van de nakomelingen uit het geslacht Rasch, Willem Rasch, is geboren in Amsterdam op 31 mei 1795. Diezelfde dag is hij daar gedoopt in de Westerkerk. Omstreeks 1820 is hij met zijn uit Alkmaar afkomstige echtgenote van Amsterdam naar Alkmaar verhuisd. Waarschijnlijk was het toen moeilijk om in Amsterdam werk te vinden. Alk maar was al sinds de Middeleeuwen het marktcentrum van het platteland. Dat zorgde voor heel wat werk, ook bij de gemeentelijke overheid. In 1822 was Willem Rasch kantoorbediende te Alkmaar. Hij werd Commies der Recherche, een functie bij de stedelijke belastingen. Hij is overleden in Alkmaar op 5 november 1855. Willem Rasch treedt tijdens zijn leven drie keer in het huwelijk, de eerste keer op 29 maart 1821 met Maria Stalenhoeff, dochter van Willem en Margaretha Koning. Zij is R.-K. gedoopt te Alkmaar op 1 maart 1795. Maria is overleden op 26 november 1829. De eerste drie kinderen worden levenloos geboren, voordat hun zoon GENERATIE 1 opWieringen Willem Hendrik Rasch op 14 augustus 1828 het levenslicht ziet. Hij wordt R.-K. gedoopt en het verdere nageslacht blijft R.-K. Hij is op 31 augustus 1906 opWieringen begraven. Uit het tweede huwelijk van zijn vader (met Angenis Bosch) worden nog twee kinderen geboren. Uit vaders derde huwelijk (met Jacoba Sierks) zijn er geen nakomelingen. Toen Willem Hendrik Rasch nog maar één jaar was overleed zijn moeder, Maria Stalenhoeff en na haar overlijden blijft de kleine Willem bij zijn vader wonen. Op 2 januari 1852 vertrekt hij naar Wieringen waar hij een Wieringer vrouw leert kennen, Aaltje Boersen. In een artikel in de Wieringer Courant staat dat hij als weesjongen in een weeshuis in Alkmaar het vak van schoenmaker heeft ge leerd. Dat gegeven is niet helemaal juist. We spreken in dit geval van een halfwees. In 1861 woonde hij in wijk C nummer 192 (Wijk C is Hip- Visitekaartje van Willem Hendrik Rasch polytushoef), later 142-145-85. Hij was schoenmaker en postbeambte. Van het eerste zal zijn bestaan moeizaam zijn geweest, dus hij vond een aanvulling als postbesteller. Over heel Wieringen bracht hij de post rond en de zolen die hij daarmee versleet kon hij zelf herstellen. 3^^ Willem Hendrik Rasch trouwt voor de burgerlijke stand op 1 mei 1853 met AleidaAlida (Aaltje) Boersen, en f (R.-K.) geboren in 1833 en overleden in 1898, dochter van Theodorus Boersen, landman en Elisabeth Mosk. Uit dit huwelijk worden tien kinderen geboren. Alle kinderen zijn R.-K gedoopt. Vader Willem Hendrik Rasch overleefde drie van zijn kinderen en zijn vrouw Aaltje Boersen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 5 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 20