Qen boekje open... (9) - 148 - gemaakt, een soort fuikjes met drie even grote ronde hoepels van ongeveer 30 cm diameter. Om ze open te spannen, was langs de buitenkant in de lengterichting aan weerszijden een latje van 80 a 100 cm lang over de drie hoepels vastgestoken. Deze kubben hadden na de ingangskeel nog een keeltje. Als de hoepels droog waren, zodat de kub kon drijven, weren er een paar loodjes opgestoken om hem te laten zinken. Ook deze kubben werden geaasd met kleine spiering of garnalen. Het bezwaar was dan weer, dat de krabben het aas opvraten, voordat de paling er aan te pas kwam. Het aas werd dan in een zeepklopper gedaan, in de kub. Zeepkloppers zijn rechthoekige bakjes van metaalgaas, met een metalen steel eraan. Normaal ging daar dan een stuk Sunlightzeep in en dan kon je er een sopje mee kloppen voor de afwas. Beroemd is het verhaal over een visserman in mijn dorp die in de krant had gelezen, dat ze bij de Hema in Den Helder in de aanbieding waren. Hij ging erheen, en vroeg aan de juffrouw: "Benne die zeepkloppers nog in de aanbieding?"Het antwoord was: Ja. "O, hew je der dan duzend voer mien?"Daar wisten ze toch geen raad mee bij de Hema. De kubbenvisserij is nu geheel verleden tijd, de palingvissers zijn allemaal overgegaan op het vissen met fuiken. Je zult dan ook op Wieringen geen beroepsmatige kubbenvlechters meer tegenkomen. Eerder gepubliceerd in TAGRIJN 2006 nr. 1 overgenomen met toestemming van Kees Hos en de redactie van Tagrijn. Over het archief van de Historische Vereniging Wieringen In Een boekje open... 8 heb ik verteld over kadastrale kaarten van Wieringen, die in de ladekast liggen. Op 1 juli 2006 is het boek over verdwenen boerderijen gepresenteerd. Om dat boek samen te stellen is veelvuldig gebruik gemaakt van kadastrale kaarten. Op die kaarten kun je namelijk zien waar een boerderij gesitueerd was. Zoveel kaarten heeft de vereniging zelf niet, dus daarvoor moesten de onderzoeksters Elly Boescho- ten en Tannie Lont naar Alkmaar, naar het kadasterkantoor. Later ook nog naar Haarlem, omdat intussen het kantoor deels daar naar toe verplaatst is. Zij hebben de hulpkaarten gefotografeerd. Als het boek klaar is voor de drukker, zullen deze kaartjes gebundeld worden. Zo komen ze in boekvorm in het archief te staan onder code Wn landbouw. Naast deze kaarten komen ook de niet-gebruikte gegevens in mappen, bijvoorbeeld niet gebruikte foto's en andere gegevens. Als het onder een code in het archief staat, is het voor alle leden (en ook belangstellenden) te raadplegen. Op de hulpkaartjes is te zien hoe de geschiedenis van een bepaalde boerderij verloopt qua verbouw, aanvullende bijgebou wen, verbouwingen e.d. Dat is interessante informatie, die niet in het boek komt. Deze kaartjes zijn namelijk gekleurd en het boek wordt zwart-wit afgedrukt. Kleurendruk wordt te duur. Onder de code Wn landbouw bevindt zich ook het archief van de Hollandse Maatschappij van landbouw/W.L.T.O. Uiteraard de notulen van 1975 tot 2004, maar ook aardige onderwerpen als de geschiedenis van de weegbrug in Hippolytushoef en over een marktbus die naar Schagen reed. Verder bevat dezeWn- rubriek veel gegevens over de laatste ruilverkaveling van 1948. Achtergrond informatie over het eerste boerderijenboek "Boerderijen op Wieringen" is te vinden onder code Wn 48. Dat zijn dus ook gegevens die niet in het boek staan, maar wel bewaard worden. Misschien vindt u het leuk te komen kijken naar al deze gegevens. Tot ziens, Nel Fijnheer- Rotgans De kadastergegevens zijn nu (in kleur) gebundeld in een apart boek. Meer informatie leest u in de volgende "Op de Höögte". Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 18e jaargang nr. 5 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 14