a - 147 - 01AAR EEN FOTO door Kees Hos, Westerland Jan Engel met zijn manden Deze foto is vermoedelijk omstreeks 1943 ge maakt. De man op de foto is Jan Engel Janzn., geboren op 31 maart 1897 opWieringen en daar overleden 26 juni 1983. Hij was visserman van beroep, evenals zijn vader, maar vond het vissen eigenlijk niet zo leuk. Vaak deed hij los werk voor aannemers of, zoals op de foto, vlocht hij man den en kubben voor anderen. Hij zit hier op het erf van meelmolen 'De Poolster', op Wieringen beter bekend als 'De Pool'. Het blok hout on der de kubben is waarschijnlijk bedoeld voor de reparatie van de molen. In de winter 1943-'44 kreeg de molen een grondige herstelbeurt. Op vrijdag 5 mei 1944 was de molen weer helemaal gereed, en diezelfde nacht brandde hij door blikseminslag tot de grond af. Op de foto kijk je langs de Gemeenlandsweg, richting Den Oever. Rechts achter de molen zie je de oude timmerschuur staan, die ook op de kubbenfoto te zien is. Die schuur (is in maart 2006 gesloopt, redactie) staat er nu nog steeds, maar de bouwladder is weg. Opgevreten door de houtworm denk ik. Er waren eerder in Den Oever en in Westerland nog twee kubben- en mandenvlechters ac tief, van wie Albert Lont. 'Albert de Keur', wonende in de Holle balg, de beste manden maakte. Elk soort mand stelde zijn eigen eisen. De kunst was bijvoorbeeld bij aalmanden, dat rondom even veel hout zat gevlochten, zodat ze recht bleven drijven, anders ging de paling eruit. Omdat de wilgen tenen natuurlijk in dikte verlopen, is dit lang niet eenvoudig. Krukel- manden, die van rotan werden ge vlochten, mochten niet kraken, als ze op hun kant gezet werden en je erop ging zitten. Albert verstond die kunst. Vroeger waren er op Wieringen verscheidene vissers die met kubben visten. Zoals beschreven in de boeken van Peter Dorleijn, werden de kubben in het zuidelijk deel van de Zuiderzee met een touwtje aan een schuin in de bodem staande stok gehangen, net vrij van de bodem. Dat kon daar, omdat er weinig stroming in het water zat. Op de visgronden rond Wieringen was dat door de veel getijdenstroom niet mogelijk. De kubben zou den door de stroming horizontaal aan de oppervlakte van het water komen drijven. Na de aanleg van de Afsluitdijk werd er op het IJsselmeer wel met tenen kubben gevist. Op het wad is het ook geprobeerd; de kubben werden dan met het dichte eind vastgemaakt aan de over de bodem veran kerde lijn. Zo bleven ze bij de grond, en konden toch met de eb- en vloedstroom meedraaien. Dit was noodzakelijk, omdat de kubben anders vol raken met wier en veenbrokken en andere dingen die een visserman liever niet in zijn vistuig heeft. Deze kubben sleten nogal van dat gerommel over de bodem elk getij, zodat er vaak schade aan was en ze spoedig vervangen moesten worden. Later werden ze van netwerk Meelmolen "De poolster Een latere versie van de palingkub -rr:\ Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 5 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 13