- 145 - Voor de gederfde inkomsten ge durende de sluiting wordt hen door de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar een schadever goeding toegekend. Toch hebben deze traumatische gebeurtenissen ook een gunstig gevolg. Door de rehabilitatie van Dolf op 11 november 1946 wordt het verbod om in België te komen opgeheven. Voor het eerst na 32 jaar bezoekt Gielis in de cember 1946 zijn vaderland en zijn zuster Paulien en haar gezin in Antwerpen. De volgende jaren wordt de kapperszaak een goed lopend familiebedrijf. Dochter Leni besluit ook kapster te worden. Zij is officieel Belgische en gaat tijdelijk bij tante Paulien wonen om in Antwerpen tot dameskapster te worden opgeleid. Terug op Wieringen gaat zij bij haar vader in de zaak werken. Van hem leert zij het vak bij de heren. Een bizarre bijkomstigheid daarvan is dat zij daarvoor een verblijfsvergunning moet aanvragen die zij elk jaar moet laten vernieuwen. Dit duurt tot 1953. In dat jaar trouwt Leni met Bert Leen uit Wieringerwerf en wordt daardoor Nederlandse. Bert is be roepsmilitair bij de landmacht. Door schaarste op de woningmarkt blijven zij tot 1958 bij hun ouders Gielis inwonen, daarna verhuizen ze naar Den Helder. In de kapperszaak is het altijd gezellig. De wach tende klanten wisselen er de laatste nieuwtjes uit en ook zijn er de anekdotes. Martha zorgt onbewust voor enige hilariteit in de zaak. Het is de tijd van de eerste Wieringer ruilverkaveling. Onder het knippen en scheren hoort het stads meisje de wachtende boeren over hun proble men praten. Op een dag gaat het gesprek over tochtige koeien. Martha vindt dit geen echt probleem en zegt: "Waarom doen jullie de ra men dan niet dicht?" Inmiddels is Gielis in staat geweest de kappers zaak, die tot een driemansbedrijf is uitgegroeid, terug te kopen. Leni blijft meewerken tot Bert wordt overgeplaatst naar 't Harde. Dat gebeurt in 1964. Gielis is dan de pensioengerechtigde leeftijd al gepasseerd en besluit de kapperszaak te beëindigen. Het pand wordt verhuurd aan Jan Schouten die de bestemming wijzigt in een baby- en kleuterspeciaalzaak. Het echtpaar Gielis-Schwede gaat mooi wonen en koopt een huis aan de Parklaan. Adolphus Gielis overlijdt er op 5 januari 1980 na een veelbewogen leven in het land dat officieel nooit zijn vaderland is geworden, maar waar hij zich met hart en ziel mee verbonden wist. Oktober 1945. Het gezin Gielis weer herenigd December 1946. Na 32 jaar terug in de Carnotstraat in Anttuerpen. VI. n. r.nicht Maria, moeder Martha, Leni, neef Adolf en vader Dolf Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 5 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 11