- Ill - 4 januari 1932 wordt met de werkzaamheden voor de bouw van de school en onderwijzerswoning begonnen. Opzichter is Van den Berg uit Hoorn. 22 februari - Eerste steenlegging door de pastoor der parochie. Aanwezig kerk- en armbestuur, architect, opzichter, hoofd der school en aannemers. De bouw verloopt voorspoedig, op 15 juni 1932 volgt de inwijding van de nieuwe R.K. school door de deken van Schagen, hoogeerwaarde heer A.A.Ph.M. Guillonard. Aanwezig kerk- en armbestuur, burgemeester, wethouder Kaan, secretaris Van Duin, bisschoppelijk inspecteur, architect, opzichter, aannemers, vele parochianen, alle schoolkinderen met onderwijzend personeel. Na de inwijding memoreert deken Guillonard "de hobbelige weg", die aan de bouw van de school is voorafgegaan. In zijn dankwoord vraagt pastoor Kop- pert de raad zo spoedig mogelijk een derde lokaal te mogen bouwen, daar voorlopig nog een lokaal van de oude school gebruikt moet wor den en in Den Oever een openbare school komt met drie lokalen. Bur gemeester feliciteert de parochie met de school en zegt dat er wel een derde lokaal zal komen als dat nodig is. Niet lang daarna, op 13 maart 1933, wordt pastoor Koppert overgeplaatst naar Lutjebroek. In de jaren die volgen zorgt het schoolvervoer opnieuw voor verwik kelingen. De gemeente belastte zich aanvankelijk met het schoolvervoer en liet een autobus rijden van gara ge Geel. Christelijke kinderen wer den van Hippolytushoef naar Den Oever gebracht en de katholieke kinderen van Den Oever naar Hippolytushoef. Er ontstonden moeilijkheden met het innen der gel den bij de ouders, die bij Gedeputeerde Staten protesteerden tegen de hoge kosten. Na verwarring over mondeling gemaakte afspraken en moeizaam overleg met alle betrokkenen, wordt besloten het schoolvervoer te combineren met de vaste dienstregeling van firma Naastepad. De schooltijden worden in overeenstemming gebracht met de vaste diensten. Zaterdagmorgen vrij, woensdagmid dag school om vervoerskosten te besparen, die door de gemeente worden betaald. Later wordt het vervoer volgens de wet geregeld. De oorlogsjaren gaan voor de school niet ongemerkt voorbij. In 1940 gaan de Oeverse kinderen, wegens beperking van de benzine-uitgifte, een week met paard en wagen van Jac. Engel Jcz. uit Den Oever naar school. Daarna met de bus van C.S. de Haan. In november 1942 wordt de school een maand bezet door Duitsers. De leerlingen krijgen les in het café van S. Halfweeg aan de Nieuwstraat. Het aantal leerlingen is op dat moment te groot voor de school, de laagste klassen krijgen les in het parochiehuis, waar een tiental dagen genietroepen gehuisvest worden. Wegens benzinegebrek krijgen de Oeverse kinderen les in het eigen dorp. In 1944 moet Den Helder worden ontruimd. Er volgt een invasie van 50 geëvacueerde katholieke kinderen uit het gebombardeerde Den Helder en de in 1945 onder water gezette Wieringermeer. Het aantal leerlingen bedraagt 115, er moet een vierde leerkracht komen. In 1944 wordt Mej. H. Beretta uit Den Haag benoemd tot tijdelijk onderwijzeres. Hoofdonderwijzer Geerts is benoemd tot hoofd van een openbare school te Rotterdam en neemt ontslag. Uit 25 kandidaten wordt per 1 sept. 1944 H.C. Schneider uit Schagen als nieuw hoofd van de school gekozen. Eerste Communie van de schoolkinderen in 1951. Achterste rij v.l.n.r.: Pastoor Bijl, Theo Borst, Jan Uijthof, Piet Kuilboer, Bert Verduin. 2e rij: Annie van der Made, Gerie Keijzer, Hennie Verduin. 3e rij: Janna Keijzer, Adrie de Greef, Catharina Asjes, Riet Conijn, Nicolien Uijthof, Dinie van der Made, meester Schneider. 4e rij: Frans Kuilboer, Fred Ver duin, Kees Keijzer, Piet van der Made, Joop Crommentuyn, Leo Crom- mentuyn, Nellie Borst, Nelie Boersen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 4 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 9