- 110 - In april komt de oprichting van de school in een stroomversnelling. De inspecteur Lager Onderwijs verzoekt om een onderhoud met de pastoor en deelt mee dat er op dat moment zoveel kinderen op Wieringen zijn, dat de bestaande scholen ze niet meer kunnen bevatten. Hij stelt voor de R.-K. school zo spoedig mogelijk te beginnen in de oude openbare lagere school op 't Hoekje. Het plan wordt in de volgende raadsvergadering goedgekeurd mits er niet te veel kosten aan het oude gebouw gemaakt behoeven te worden. Daags erna, op 19 april, blijkt opnieuw de noodzaak van een nieuwe school. Pastoor Koppert schrijft: Dien dag komt de Pater van den Oever terug met het bericht, dat de R.K. kinderen, die daar de Chr. School bezochten, niet meer daar konden komen. Zij hadden geen plaats daar meer voor hen, want er kwamen ver schillende niet-katholieke kinderen er bij. - 20 April ging Pastoor naar Burgemeester die na het horen ervan des avonds aan de Inspecteur zou telefoneeren - 22 April conferentie in Den Helder tusschen Inspecteur en Bestuur Chr. School. Het is daar niet malsch toegegaan. Einde van de bespreking: ze zouden de kinderen terugnemen en plaats er voor maken, 27 April konden ze weerkomen." In de vakbladen worden advertenties geplaatst voor personeel. De sollicitanten J. Geerts uit Bever wijk en de dames D. Bakker uit Enkhuizen en M. van Hulzen, tijdelijk onderwijzeres te Westerland, worden benoemd tot leerkrachten aan de nieuwe school. Een heikel punt is nog het schoolvervoer. De ouders dienen zelf subsidie voor het vervoer aan te vragen bij de gemeente. Deze gemeentelijke tegemoetkoming vinden de ouders te laag. Pastoor en burgemeester onderzoeken of het mogelijk is dat de gemeente zelf een bus laat rijden tegen lagere kosten. Dit is tegen de wet. Indien de ouders het voorstel schriftelijk indienen bij Gedeputeerde Staten zal het worden goedgekeurd. Aldus geschiedt. De gemeente krijgt toestemming van Gede puteerde Staten een bus te laten rijden van autobusondernemer Naastepad, waarmee achtenveertig kinderen uit Den Oever en Oosterland en twee uitWesterland naar de school worden vervoerd. De installatie van de school volgt. De begroting voor de leermiddelen wordt opgestuurd naar de gemeente en de Inspecteur. Pastoor: "Burgemeester had telefonisch gezegd dat het besteld kon worden, daar er haast bij was. Er zijn heel veel conferenties geweest tusschen Burgemeester, Secretaris en Pastoor, maar Pastoor kan zeggen, steeds de volle medewerking van Burgemeester en Secretaris te hebben gehad. 1 Juli zal de school geopend worden." Op 1 juli 1931 wordt de Rooms-katholieke lagere school geopend, voorlopig in de oude openbare school op 't Hoekje. De school krijgt de naam "Hei lige Henricusschool". De plech tigheid der inwijding geschiedt door pastoor Koppert. Aanwe zig zijn de leden van kerk- en armbestuur, de burgemeester, de schoolkinderen, het hoofd der school de heer J. Geerts, en de twee onderwijzeressen Mej. D. Bakker en Mej. M. van Hul zen. Intussen gaan de voorbereidingen voor de nieuwbouw gewoon door. Op 3 november vindt de aanbe steding voor de nieuwe school plaats. Pastoor wil een school met drie lokalen bouwen, de gemeente raad wil dit niet, de school wordt twee-klassig. Van de veertien inschrijvers is Hageman uit Hoorn de laagste. B enW keuren het niet goed omdat er op last van de rijksinspecteur nog enige veranderingen moeten worden aangebracht. Op 28 november volgt de tweede inschrijving. Deze keer is de laagste van de vijf inschrijvers aannemersbedrijf Gebroeders Boersen. Dat komt beter uit: zij zijn Wieringers en ook medeparochianen. De onderwijzerswoning wordt onderhands aanbesteed door dezelfden. Op Het schoolgebouw na de uitbreiding met het derde lokaal in 1953. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 18e jaargang nr. 4 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 8