- 109 - In 1930 werden de eerste stappen gezet op de weg naar een eigen katholieke school, die bij de ope ning van de school op 1 juli 1931 "een hobbelige weg" genoemd zou worden. In het pastoorsdagboek "Registrum Memoriale Parochiae Sancti Hippolyte Insular Wiringiae" met daarin pastoorsaanteke ningen sinds 1868, beschrijft pastoor Hendricus C. Koppert, (van 9 maart 1928 tot 13 maart 1933 pastoor te Wieringen), de totstandkoming van de Rooms-katholieke H. Henricusschool. In januari 1930 stelt pastoor Koppert aan het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs voor om met autobussen naar een nabijgelegen parochie te rijden. Dit plan wordt afgewezen vanwege het ontbreken van subsidie voor de kosten van 3.000,- die de ouders niet kunnen betalen. Dan wordt het besluit genomen om een nieuwe school te bouwen. Voor pastoor Koppert breekt er vanaf april 1930 een drukke tijd aan. Hij reist vele keren naar Den Haag, Haarlem en Den Helder voor overleg met het Centraal Bureau, de Bis schop en de Inspecteur van het Lager Onderwijs. De Bis schop stelt voor om vanwege het grote financiële risico de burgemeester te verzoeken de leegstaande oude open bare school op 't Hoekje te mogen gebruiken. Na be spreking met de burgemees ter blijkt dat de grond al voor iets anders is bestemd. Het plan voor een nieuwe school wordt gewijzigd, waarbij het risico bij eventueel verlies wordt gedekt, en opnieuw ingediend. Nu geven de betrokken instanties toestemming een nieuwe school te bouwen. Het plan wordt door het kerkbestuur aangenomen, het Armbestuur is bereid de gehele waarborgsom te storten. De inspecteur Lager Onderwijs en de burgemeester zijn bereid mee te werken en op 16 juni worden de officiële stukken bij de secretarie gedeponeerd. Er volgt een turbulente periode van onderhandelingen met het ge meentebestuur. De bouw van de school gaat de gemeente geld kos ten en daarom wordt het verzoek door de raadsleden verworpen met tien stemmen tegen. Alleen wethouder Bosker stemt voor. Men stelt dat de katholieken "de zelfde lijdensweg maar moeten be wandelen dan de christelijken". Pas na een juridische confrontatie met Gedeputeerde Staten en hoger be roep bij de Raad van State valt op 5 maart 1931 de beslissing: er zal een Rooms-katholieke school komen op Wieringen. De gemeente moet na de uitspraak de benodigde gelden beschikbaar stellen. Architect Langius uit Hoorn krijgt opdracht het gebouw te ontwerpen. Pastoor, architect en burgemeester vergaderen over de plaats van de school. Het kerkbestuur vindt het terrein achter de stolp aan de Klieftstraat het geschiktst. De gemeenteraad keurt het goed, de architect zendt het plan voor een twee-klassige school naar de inspecteur. Het straatje De Butterhoek in 1953. Vanaf links het huis van Jaap Huijbers aan de Klieftstraat, de stolp aan de Klieftstraat waar De Ridder woonde en de onder wijzerswoning, toen bewoond door meester Schneider. Groepsfoto uit 1948 voor de ingang van de school. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 4 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 7