Henricusschool - Hippolytushoef - 108 - 75 jaar rooms-katholiek onderwijs op Wieringen door Tiny Hoogschagen-Metselaar Tot het jaar 1917 werden de openbare scholen in het land door de overheid bestuurd en gefinan cierd. Openbare scholen moesten alle kinderen toelaten. Daarnaast bestonden er scholen die door groeperingen met een bepaalde ideologische of godsdienstige inslag waren opgericht. Deze scholen hadden een eigen schoolbestuur en vormden het bijzonder onderwijs. Bijzondere scholen konden selectief zijn in het toelaten van leerlingen. De leerlingen waren kinderen van leden van particuliere organisaties, bijvoorbeeld een kerkgenootschap, die dit onderwijs zelf moesten betalen. Als gevolg daarvan ontstond medio jaren 1910 de schoolstrijd in het land. Door deze schoolstrijd trad in 1917 de wet op de vrijheid van onderwijs in werking. In artikel 23 van de grondwet werd toen vastgelegd dat bijzondere scholen recht hebben op dezelfde financiële steun van de overheid als openbare scholen. Op Wieringen was in die jaren niet voldoende draagvlak om bijzonder onderwijs in te voeren. De bevolking was voor het overgrote deel protes tant. Op 1 januari 1854 telde het ei land 1358 Hervormden, 298 Doops gezinden, 261 rooms-katholieken, 1 Lutherse en 5 Israëlieten. De Wie- ringers waren weinig religieus, de Hervormden behoorden tot de vrij zinnige tak, kerkdiensten werden slecht bezocht. Tijdens de Zuiderzeewerken kwam daar verandering in. De vele arbei ders die met hun gezinnen uit ande re landstreken naar Wieringen waren gekomen namen hun eigen tradities en geloofsovertuiging mee. De Gere formeerde kerk nam toe in aantal lid maten en ook de Rooms-katholieke parochie groeide. Volgens de volks telling van 31 december 1930 waren de aantallen op die datum als volgt: 2324 Vrijzinnig Hervormden, 509 Doopsgezinden, 549 rooms-katho- lieken, 211 Gereformeerden, 1783 buitenkerkelijken. De nieuw ingeko men arbeiders van de MUZ wilden graag bijzonder onderwijs voor hun kinderen. In november 1929 werd door de Evangelisatie een Christe lijke School geopend in Den Oever. Ook de katholieken wilden een eigen school, maar dit was niet eenvoudig op te lossen. In het vooruit zicht dat het realiseren van een eigen school een langdurige kwestie zou worden, lieten de katholieke ouders uit Den Oever hun kinderen naar de Christelijke school gaan. BESTEK EK VOORGAARDEN waarnaar zal worden aanbesteed: Het bouwen van een R.K.School voor L.O. voor rekening van het R.K.Kerkbestuur van de Parochie v/d H.Hippolytue te rtierlngen en wel met bijlevering van alle materialen, transporten, arbeideloonen,enzop de vol gende voorwaarden en bepalingen. Dit bestek is verdeeld in twee afdeelingen. De eerste afdeellng omvat de omschrijving der te verrichten werkzaamheden. De tweede afdeeling de beschrijving der voorwaarden,van toe passing op het werk gedurende den bouw en den onderhoudstijd. EEKaTE AfDEELIKG Artikel 1. OMSCHRIJVING VAK HET WERK Het werk bestaat in het maken van een schoolgebouw met twee lokalen,gangen, leermiddelen- en brandstoffenbergplaatsen, spreekkamer .privaten, urinoirs, rioolwerken, ver zamelputten, over dekte speelplaats,terreinafsoheidingen,bestratingen,enz. een en ander op een terrein aan de Klieftweg.te Hippolytushoef, kadastraal bekend Gem.Vlieringen.Seotie C.No.2760 Genoemde werken uit te voeren volgens dit bestek en de daarbij behoorende 2 teekenlngen en naderetijdens het werk te geven detailteekeningen en opgaven door of vanwege de direotie Artikel 2. AFMETINGEN EK PEIL. De hoofdafmetingen, zooals die op de bestekteekenlngen zijn aangegeven, zullen voor de uitvoering worden aangehouden. De overige maten zullen bij de uitvoering en detailleering nader worden bepaald. Als peil wordt aangenomen de bovenkant van den beganen grondvloer,hetwelk 0.30 M. ligt boven de kruin van den weg voor het bouwterrein. Alle hoogte- en dleptematen zullen hier uit worden gemeten. Eerste bladzijde van het bestek van architect S. W Langius uit Hoorn dd. Oktober 1931. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 18c jaargang nr. 4

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 6