ERDWENEN BOERDERIJEN - 107 - door Gea Klein-Hamming Het boek 'Boerderijen op Wieringen' werd gepresenteerd in 2003, in het 'Jaar van de Boerderij'. Een succesvol en prachtig boek, samengesteld door de Commissie Boerde rijen van de Historische Vereniging. 'Boerderijen op Wie- ringen' handelde over alle nog op Wieringen bestaande boerderijen. Het ging hierbij om het pand 'de boerderij', de bewoners en waarvoor het heden ten dage wordt ge bruikt. Zo stonden er in dit boek heel oude boerderijen maar ook geheel nieuwe of tot woonboerderij verbouw de panden. De verdwenen boerderijen zijn vanwege het grote aan tal toen niet in het eerste boek opgenomen. Wel zijn alle gegevens die zijn gevonden tijdens het samenstel len van het eerste boek bewaard en verzameld. Nu drie jaar later presenteert de Commissie het tweede boek. Hierin staan alle bij het kadaster bekend staan de boerderijen en panden uit vervlogen tijd. gf Het kadaster, waar op speciale kaarten de boerderij met de eigenaar staat vermeld, was bepalend of de boerderij wel of niet zou worden opgenomen in het nieuwe boek. "Een boek over verdwenen boerderijen lijkt op het eerste gezicht onbegonnen werk. Het probleem was steeds de vraag waar stond de boerderij, hoe zagen de gebouwen eruit, wie woonden er of wie waren de eigenaren, en waarom zijn ze verdwenen? We hebben binnen de commissie bepaald dat het kadaster bepalend zou zijn", vertelt Jaap Fijnheer, de voorzitter van de Commissie Boerderijen. De Commissie bestaande uit Jan Klein, Wim Vermeulen, Grietje Wilms-Lettinga, Dineke Halfweeg, Tan Lont-Lont, Elly Boeschoten- v.d Bogaard, Annie Goedegebure-Rotgans en Jaap en Nel Rot gans, heeft wederom een prachtig boek samengesteld. Het boek telt 300 bladzijden en even zoveel foto's. In het boek staan niet de kaarten vanuit het kadas ter, deze zijn op een CD verkrijgbaar. "Deze kaarten konden niet worden afgedrukt in het boek om dat de kaarten zijn voorzien van gekleurde lijnen, die een bepaalde betekenis hebben en het boek een zwart-wit uitgave is", vertelt Nel Fijnheer-Rotgans, degene die vele uren achter de computer heeft gezeten om van alle losse gegevens een verhaal te maken. De prijs van dit unieke boek is 27,50 en het is verkrijgbaar bij Jaap en Nel Fijnheer, Verbindingsweg 1, Grietje Wilms-Lettinga, Parklaan 2, Jan Klein, IJsselmeerstraat 46 en bij de bestuursleden Gerard Numeijer, Gesterweg 51, Henk de Graaf, Parklaan 28a en Arina Zwanink, Gesterweg 47. Of u kunt het bestellen via het emailadres: secretaris@historischwieringen.nl. Overige nog in voorraad zijnde boeken: Bakkers op Wieringen 27,95 Vissers op Wieringen 20,00 Post, Telegraaf en Telefoon 7,50 Ansichtkaartenboek 5,00 Jan de Rijmer 8,00 Johannes Takes 8,50 Stamboomboeken: Engel; Nannes-Koster-Medemblik; Halfweeg; de Haan; Takes. Zie website: www.historischwieringen.nl Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 4 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 5