i - 129 - CHILDERIJ door W. Steiginga Zomer 1944. Ik woonde met mijn ouders, zus en broer in het huis naast de Schut sluis bij het ge maal 'Leemans'. De broer van mijn moeder, Jan Veer man, woonde in Den Haag en was kunstschilder van beroep. Hij kwam op de fiets uit Den Haag en had wat schilderspulletjes mee om hier op Wieringen wat te 1 schilderen. Met het verdiende geld Het schilderij, gezien vanaf het haventje 't Nauwelangd', naar Hippolytushoef kQn ^ij dan weer eten kopen voor zijn gezin. Het haventje, lag in de hoek waar de dijken van Wieringen en de Polder Waard Nieuwland aan de oostkant samen komen, werd vroeger gebruikt als vluchthaven, wanneer de scheepjes de haven van Den Oever niet konden bereiken dan voer men verder naar dit haventje. Aan het landtongetje was een sleephelling van de firma Hermans, waar de aakjes voor klein onderhoud omhoog werden getrokken. Uit 'Havens van Wieringen' van auteur C.Tijsen: 'In een brief van 26 september 1878 vraagt de ingenieur Hoogenboom aan de opzichter Gorter inlichtingen over een havendammetje dat Gorter zou hebben laten maken. Aanne melijk is dat hier gesproken wordt over een dammetje bij het haventje van Nauwelangd aangezien er verder op Wieringen nog geen haven is aangelegd. Uit al deze gegevens ne men we aan, dat het haventje is gemaakt tussen 1871 en 1878. Dit schilderij heeft hij ge- Het haventje't Nauwelangd', oud... maakt op de hoek van de zo genaamde Stonteleweg en de Dijkweg, ongeveer waar nu nog een oude patatwa gen staat. Rechts op de foto het huis van de familie Lui- kens en links de huizen van het personeel van het Ge maal. Over het water loopt nu de vierbaansweg en is er het fietstunneltje. Het witte gebouwtje in de verte is nu de Zingende Wielen. Het schijnt heel vroeger nog de haven van Den Oever ge weest te zijn. H nntf*rb,^in tinne 1700, IKn ihvt Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 4 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 27