IERINGER SCHOOLSTRIJD - 120 - door Stef Zzvarts Wie uit het artikel over de roomse school denkt dat het bijzonder onderwijs op Wieringen er zonder slag of stoot kwam, heeft het mis. Bij de opening van de Henricusschool in 1931 had men zich inmiddels verzoend met de gedachte dat met de Afsluitdijk ook een onderwijstijdperk was afgesloten. Ook op het oude eiland was de ver zuilde samenleving een feit. Het was rechtstreeks ingegaan tegen de eilandmentaliteit van eenheid in verscheidenheid. In de beperkte ruimte was geen plaats voor scherpslijperij. Men kwam elkaar altijd weer tegen en men had elkaar nodig. Maar onder de inkomende Zuiderzeewerkers zaten fundamentalisten op het gebied van godsdienst en onderwijs. Toen in 1927 de voorganger van de Evangelisatie, de orthodoxe tak van de Ned. Her vormde Kerk op Wieringen een handtekeningenactie voor een christelijke school begon ontstond er grote opschudding. Weliswaar was ook op Wieringen doorgedrongen dat in Den Haag een nieuwe onderwijswet was aangenomen, maar toepassing hier? Was dat wel nodig? De openbare school had toch altijd voldaan? Jb. Lont Pzn. riep op een propagandavond uit dat die nieuwe wet er alleen geko men was door handjeklap tussen de partijen: jullie bijzonder onderwijs, wij algemeen kiesrecht. Alsof dat een reden was om op Wieringen alles bij het oude te laten. DeWieringer Courant schaart zich aan het hoofd van het verzet. In de krant van 30 december 1927 staat het volgende bericht: De voltallige lijst van de Evangelisatie-vereniging alhier tot aanvrage van 'n Christelijke bij zondere school te Den Oever, is bij het Gemeentebestuur binnengekomen. Juist 40 kinderen zijn opgegeven. Men heeft het getal, maar hoe!?? Van welingelichte zijde mochten we vernemen, dat er de namen op voorkomen van keetbewo ners, die hier slechts kort (door de Zuiderzeewerken) vertoeven, doch die bovendien in 't geheel met tot de richting der Evangelisatie behooren, ze bezoeken zelfs nooit een kerk! Ook 'n tweetal katholieken!! teekenden de lijst! De één hiervan is hier ter plaatse slechts 'n paar dagen, de ander vertrekt hoogstwaarschijnlijk in Januari a.s. naar Zurich! Zoo durft de Evangelisatie 'n bijzondere school met twee lokalen en 'n gymnastieklokaal aan te vragen. Inderdaad, het doel heiligt de middelen! Doch dat de heeren bestuurders der Evangelisatie zoo hun principe zouden te grabbel gooien hadden we niet durven verwachten. Waar op 'n dergelijke wijze wordt gespeculeerd op de ge meentekas voor ettelijke duizenden guldens, daar betwijfelen we, of de Raad haar goedkeuring aan deze aanvraag zal verlenen! Onder de paraplu van de Vereniging Christelijk Nationaal Onderwijs richtten de leden Bosma, Van Kalsbeek en Timmerman zich tot de gemeente om gelden vrij te maken voor een christelijke school in Den Oever. Daarvoor hadden ze een handtekeningenlijst van 48 ondersteunende ouders nodig. Bosma werd als de grote boosdoener van het drietal gezien. Op smeuïge wijze doet de Wieringer Courant verslag hoe evangelist Bosma persoonlijk bij de ouders langsgaat. De krant wijst de ouders die door de "eenling" Bosma worden bewerkt op ontvolking van de openbare school, tot verminde ring van leerkrachten aldaar, tot verbrokkeling en tot hogere kosten. "Voorkom schoolstrijd", roept de Wieringer Courant pathetisch uit, "ter wille van onze belasting betalende burgers en vooral ter wille van het kind. Teeken het adres van de heer Bosma NIET!" De Wieringer Courant, dat was drukker/uitgever Corn. J. Bosker die in de redactionele kolommen tegen de nieuwlichterij tekeer ging. Hij liet zich daarbij niet altijd leiden door onpartijdige bericht geving en streed op meerdere fronten tegelijk. In deze schoolstrijd periode vulde hij als voorzitter van de vereniging Volksonderwijs de rubriek ingezonden stukken om te pleiten voor de openbare school. Als satiricus becommentarieerde hij zijn eigen nieuws in de komische rubriek Harm en Teun. Hij wijst Bosma er fijntjes op dat die zich hier pas heeft gevestigd en dus niet zo van de plaatselijke Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 18e jaargang nr. 4 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 18