- 115 - (Trijntje van Manus) te zijn. Zij had een winkeltje tegenover de kerk met onder andere snoepgoed. De kinde ren zaten in de kerk al in de startblok ken voor de wedren. Wie het eerst bij haar was kon nog net voor schooltijd boodschappen voor haar doen en kreeg dan een snoepje (schaars in die tijd) als beloning. De pastoor kwam op school en gaf de klas hun wekelijkse godsdienstles. De hele school ging elke maand onder schooltijd naar de kerk om te biech ten. Allemaal in de rij wachten tot ze aan de beurt waren. In de eerste klas rv l 7 begon de begeleiding voor de Eerste Joke bij moe en Dick bij pa op schoot. H.Communie. De leerkrachten leer den de kinderen de godsdienstige begrippen en gingen met ze naar de kerk om te repeteren. Tijdens een speciale feestelijke H.Mis op zondagmorgen mochten de kinderen voor het eerst in de kerk com munie doen, de meisjes gekleed in mooie witte jurkjes. De broertjes en zusjes mochten misdienaars en bruidjes zijn. Daarna was het de hele dag feest, 's Middags was er Lof in de kerk. De kinderen kregen cadeautjes en de pastoor en onderwijzers kwamen thuis om te feliciteren. Voortaan mochten de kinderen deelnemen aan de kerkelijke broodmaaltijd. De mooie communiejurkjes mochten weer aan op het jaarlijkse H. Hartfeest der Schoolkinderen (Sacramentsdag). De meisjes mochten dan weer bruidjes zijn en meelopen met de processie vanuit de kerk door de pastorietuin. Daar stond het H. Hartbeeld opgesteld, waar bloemen werden gelegd. Een ander kerkelijk feest was de Plechtige Geloofsbelijdenis (H.Vormsel) van de kinderen uit de zesde klas. Ook dan waren de meisjes gekleed als bruidjes. De schoolreisjes waren ook een jaarlijks feest. Met de bus naar Bergen en Schoorl, speeltuin "De Bedriegertjes" en het klimduin. Ook naar een speeltuin in Haarlem en dierentuin Artis. Mevrouw Van Burgsteden herinnert zich die jaren als een leuke en gezellige tijd, ondanks de oorlog. Na schooltijd ging ze vaak buiten spelen. Daar kon je zoeken naar scherven van bommen die achter De derde en vierde klas met meester van IJzendoorn in 1946. Achterste rij v.l.n.r.: Riet Kleys, Joke Numeijer, Mar tina Boersen, Bogers, Cobie Kiela, Ton de Voegt, Joke van Zanten, Corrie Kiela, Ada As jes, Jan Conijn, Lies van Mook, Gerard Numeijer Janszoon. 2e rij: Joop Hofstetter, Harrie Willemse, Piet Schneider, Hen- nie van Houten, André Kap- tein, Theo Kaptein, Dick van Zanten, Buel, ....Bogers. 3e rij: Toon van Dongen, Stan de Koning, Theo de Koning, Henk Engel, Frans Kiela, Jan Dietvors, Jan van Dongen, Kees Kleys, Adrie van Eekelen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 4 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 13