- 75 - In de familie was Jan daardoor het buiten beentje. Toen hij eens in het water was ge vallen en Jan Gorter hem eruit had gehaald, waren Jans eerste woorden: "God heeft me gered". Waarop Gorter hem dreigde weer in het water te zullen smijten als hij dat nog eens durfde te zeggen. Met al hun verschil lende eigenschappen vulden de broers elkaar goed aan. Toen nog wel. Jan is er laat bij met de vrouwen. Maar als evangelist Stavinga in 1913 op Wieringen wordt aangesteld als voorganger van de Evan gelisatievereniging Rehoboth is het meteen raak. In het kielzog van het gezin Stavinga arriveert ook hun dienstmeisje op Wieringen. En als Jan dat meisje ziet weet hij innerlijk meteen: dit wordt mijn vrouw. Zij blijkt net als hijzelf een godvruchtig mens. Anna Sportel (1886-1967) is geboren in Scheemda (Groningen) en als zij het samen eens worden vraagt Jan aan de Groninger ou ders per brief toestemming om hun dochter te mogen trouwen. Reizen vanaf het eiland is Anna Sportel dan nog te ver en te duur. Anna's ouders geven wat onwillig hun zegen: dat vak van visserman, is dat wel wat? Als hij nu boer geweest was.Maar omdat Jan geschreven heeft te leven in de geborgenheid van de Heer willen ze het verre huwelijk niet tegenhouden. Jan en Anna trouwen op 24 april 1914. Europa zal weldra in brand staan, dat is al wel duide lijk, maar Europa is op Wieringen ver weg. Het over leven van alledag is al moeilijk genoeg, zeker als er uiteindelijk zes kinderen worden geboren. Eén van hen leeft overigens maar zeven weken. Jan en Dirk vissen veel op paling, maar ook wel op mosselen. Die zijn niet voor menselijke consumptie maar bedoeld voor akkerbemesting. Ze varen dan naar Broekerhaven om via tochten en sloten de mos selen af te leveren bij de boerenplaatsen. Langs een jaagpad werd de aak door een paard voortgetrokken. Maar soms was er geen paard en dan hingen ze zelf in de leidsels. Het was een karig bestaan, maar het was voldoende. Totdat de aak versleten was. Evangelist Stavinga met vrouw en zoons Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 3 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 9