- 103 - Maar visexperimenten, daar zie je niks van, dat speelt zich onder water af. En mijn zoon heeft jaar op jaar redelijke besommingen, hoe kan dat dan? Bert Barelds heeft een soortgelijke erva ring, ook zijn zoon verdient een goede boterham aan de vangsten bij Urk. Dat belooft niet veel goeds voor de enige mogelijkheid die Dekker nog ziet voor een reddingsplan: een duurzame kleinschalige palingvisserij: alle vergunningen intrekken, oudere vissers met de Vut sturen of pensioen en Aan de andere kant van de wereld leek het beter te gaan. Jan van Rein- tjes zoon Wiggert emigreerde in 1948 naar Nieuw Zeeland. Hij was boerenknecht geworden en had leren melken om een emigratiever gunning te krijgen. Door een toeval zag hij een boer zijn varkens voe ren met enorme vrachten dikke paling. Wiggert öp onderzoek uit. Wat bleek? In de rivier kwam veel paling voor. Kanjers van wel honderd jaar zwommen er. Maar de Nieuw Zeelanders aten geên paling. Namen ze de Bijbelse uitspraak over de paling letterlijk? "Alles wat in het water leeft, in de zee of in de rivieren en waterdieren zonder vinnen of schubben gelden voor jullie als oneetbaar. Je mag er niet van eten, ook hun kadavers moetje als weerzinwekkend beschouwen(Lev 11.9v) Wiggert deed zijn voordeel mét zijn visserijverleden. Hij begon fuiken té maken en kreeg een visserijvergunning. Hij had een goede brood winning gevonden in de export naar streken waar ze de paling wel waardeerden. Toen de industrie goedkopere fuiken begon te maken, kreeg hij het even moeilijk. Maar zijn fuiken waren beter. En hij kon goed repareren en verdiende zo 2x aan het palingbedrijf. Weldra werd ook daar aan overbevissing gedaan. de rest moet het doen met een beperkt aantal netten. En dat in heel Europa, want het is een internationaal pro bleem. Kweken als op lossing daar ziet Dekker niets in. Al jaren wor den er vergeefse pogin gen gedaan om een aal in gevangenschap tot voortplanting te dwin gen. Zonder succes. Lukt het niet om de geesten hiervoor rijp te krijgen om dit interna tionale reddingsplan, dan gaat het als volgt: zo weinig geslachtsrijpe aal bereikt de paaigronden dat ze elkaar domweg niet meer kunnen vinden in die grote zee. Dan is het definitief over. Over vier of vijf jaar zullen we het weten. Nan v.d. Bierk reageert even kort als krachtig: "daar heb ik geen vier a vijf jaar voor nodig, het is beurt". Barelds jr. is, ondanks het optimisme van zijn vader een jaar later gestopt met de palingvisserij. De vangsten vielen toch tegen! Wieringen, 2004-2005 Bovendien wijst hij op de massale vangst op glasaal van de Fransen en Spanjaarden: duizenden tonnen gaan als lekkernij de frituur in. Waarom doen ze er niets aan? En waarom doen ze niks aan de ondermaatse aal, die jaar in jaar uit illegaal op Urk wordt verhandeld? En in Volendam gaat de meeste handel buiten de afslag om. Tegenstrijdige meningen genoeg. Het probleem, ze onderschrijven het zelf, zit in de vissers. Het zijn super indi vidualisten, die elkaar vaak het licht in de ogen niet gunnen. Ieder wil de grootste vangst binnenbrengen, dat geeft aanzien. Sorteren van paling. Rechts Ep Akkerman (foto Maaskant) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 3 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 37