N DE PALING...? - 102 - Onze beide palingvissers zijn van de aarde verdwenen en met de paling leek het dezelfde weg op te gaan. De visserijbioloog Willem Dekker promoveerde in 2004 op de met uitsterven bedreigde vis. De omslag van proefschrift toont het water bij de sluizen van Den Oever in 1958. Het ziet letterlijk wit van de glasaal. Ieder jaar wordt daar gekeken hoeveel glasaal er binnentrekt. In 1958 was dat dus veel. Nu, in 2004 is dat volgens de doctor maar 1% meer van dat aantal, eind jaren 50. Over de voorplanting van de aal is weinig bekend. Men meent dat het zó gaat: volwassen paling, ca 10 jaar oud trekt naar de Saragossa Zee om te paaien. De kleine larfjes laten zich van daaruit in twee jaar tijd met de warme golfstroom meedrijven naar Europa, waar ze in het voorjaar de rivieren optrekken. Daar groeien ze op om vervolgens weer weg te trekken naar de Saragossa Zee. Aan de hoeveelheid glasaaltjes kun je dus zien hoeveel volwassen dieren je over zes tot 10 jaar maximaal kunt verwachten. "En dat is dus niet best", aldus Dekker. "De aantallen zijn al jaren slecht, dus als er nu niets verandert kun je op de achterkant van een sigarendoos uitrekenen dat er over vier, vijf jaar te weinig over zijn om de populatie te redden". Zijn devies: stop met de palingvisserij. De sterfte van de larven en glasaaltjes op de oceaan is veel hoger dan vroeger. Daar kun je de vissers onmogelijk alleen de schuld van geven. Er zijn bijvoorbeeld de hindernissen die de glasaal op de rivier tegen komt. dammen, stuwen en waterkrachtcentrales. Dan speelt de vervuiling van het water een rol, en merkwaardigerwijs ook het tegenovergestelde: het schonere water. De vissers menen dat minder fos- faatuitstoot minder algengroei geeft, en minder voedsel voor de aal. Dan is er de mogelijke invloed van het warmere klimaat. Verder worden bij sommige gevangen aal zoveel parasieten aangetroffen in de zwemblaas dat dit ten koste gaat van hun duikvermogen. Zelfs zijn er mensen die de aalscholver de schuld geven: tonnen paling zouden ze uit de Nederlandse wateren toveren. Laatste wetenschappelijke onder zoeken hebben het over virussen, die de paling bij zich draagt. Ook deze virussen zouden een belang rijke oorzaak van de slechte pa lingstand kunnen zijn. Een recent onderzoek vanuit Den Oever van de OVB, de Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij, toont geen nieuwe inzichten. Met de WR 43 van Bert Rotgans wordt in het Nederlands-Duitse project "Rijn Schieraal" onder zocht waarom het met de paling zo hard bergafwaarts gaat. Alle bekende veronderstellingen pas seren de revue. Guido van den Thillart, onderzoeker van de Leidse Universiteit en bij dit project betrokken heeft wel een nieuwe verklaring: Schieralen zwemmen heel efficiënt en halen de overkant van de oceaan (naar de Saragasso Zee om te paaien) op een vetreserve van 60 gram per kilo. Maar in dat vet zit mis schien de kneep, we weten dat relatief vette palingen extra veel vetoplosbare giftige PCB's bevatten. En PCB's hebben een verwoestend effect op de voortplanting van dieren." Nan van Jaantje reageert sceptisch: "Ik ken Willem Dekker vanuit mijn werk voor het RIVO. Kers vers afgestudeerd in Wageningen kwam hij zich voorstellen als de nieuwe directeur. Ik bedoel maar! Komt net kijken, maar ik moest hem het verschil tussen rode en schiere aal uitleggen! Weet je, een landbouwproef kun je gemakkelijk opzetten. Je ziet binnen afzienbare tijd de zichtbare resultaten. Proefnemingen van de trek van glasaal onder de Uitwateringssluizen te Den Oever (foto Maaskant) Historische VerenjgingWieringen - "Op de Hoogte" - 18c jaargang nr. 3 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 36