- 96 - enthousiast. Sjoerdje Zoethout, na een officiersopleiding aan de Leger des Heilsschool in Amstelveen te hebben gevolgd, werd de eerste com mandant. Na twee keer vier maanden als assistent op een evangelisatiepost te hebben gediend werd zij naar Den Oever gestuurd. In januari 1948 ar riveerde ze om haar zendingswerk te beginnen. In haar portemonnee een bedrag om de eerste tijd door te komen. Daarna zou ze met haar ge meente, net als iedere andere leger post op eigen benen moeten staan. Broeder Willem van Liere regelde onderdak bij zijn buren in het MUZ park, de familie Schrier. Op zaterdagavond 31 januari 1948 was het zover. Heilsoldaten marcheerden met vliegend vaandel en slaande trom door Den Oever. Het muziekkorps uit Den Helder werd gevolgd door een groep cadetten van de opleidingsschool uit Amstelveen. Het dorp gaf massaal blijk van zijn belangstelling, mensen stonden in de deuropening te kijken, en de jeugd marcheerde vrolijk mee op de opgewekte marsliederen. Geen straat werd overgeslagen, Jan van Reintje was de gids. De gasten verbaasden zich erover dat ze tot ver buiten de dorpskern werden gevoerd, zelfs over donkere onverlichte weggetjes, waar geen mens woonde. Maar Jan wilde het laten weten: Het Leger gaat zich in Den Oever vestigen! Eindpunt was de feestzaal Wiron van Jurrie Lont. Daar werd voor meer dan tweehonderd belangstellenden luitenant Zoethout geïnstalleerd als officier van de buitenpost Den Oever. De berichtgeving over de legeractiviteiten laat niets te wensen over. Broeder Willem van Liere was onder andere correspondent voor de Flevobode en hield de lezers graag op de hoogte. Van Liere kwam van Texel en was tot het geloof gekomen door de prediking van de toen bekende socialistische dominee Buskes. Het hoogtepunt van de feestelijke avond is in het verslag van de broeder de over handiging van een vlag voor het nieuwe korps. Die werd door twee broeder-cadetten binnengedra gen. In aanwezigheid van brigadier Palstra en de staf van de kweekschool werd luitenante Zoethout geïnstalleerd en toegezongen met het cursuslied van de cadettenopleiding. De brigadier las uit de Bijbel en broeder Tijsen sprak een welkomstwoord. Luitenante Zoethout is maar vier maanden in Den Oever geweest, maar ze herinnert zich deze feest avond nog levendig. Vooral het incident waarbij tijdens muziek en zang obers glazen bier in de zaal serveerden. "Ik naar meneer Lont, de zaaleigenaar om hem duidelijk te maken dat dat geen pas gaf bij het Leger des Heils. "Maar mevrouw Luut", zei Lont met referte aan haar luitenantsrang, "U betaalt maar f 10, - zaalhuur, ik moet toch ergens mijn geld verdienen!" Zaal Wiron werd nog enkele keren gebruikt. Op aanraden van kapitein Verwaal, haar verloofde en weldra haar echtgenoot, hield ze de belangstelling gaande met optredens van de legermuziekkorpsen en zangkoren uit Harlingen en Leeuwarden. De toeloop was telkens enorm. Maar dat niet zozeer uit interesse voor de Boodschap, als wel uit verveling, de bevolking zag het als een verzetje. Zodra het om geestelijke verdieping ging werden de bezoekers gereserveerd. Luitenante Zoethout ging ook op huisbezoek en werd overal vriendelijk ontvangen, en ze at hier en daar een heerlijk visje mee. Maar de belangstelling voor de wekelijkse diensten in café Moeijes hield niet over. Slechts enkele mensen werden nader tot het Evangelie gebracht. Wat het wel goed deed was de zondagsschool. Veel kinderen werden hier bereikt, waarbij Jan van Reintje een van de onderwijzers was. Trouwe dienaren van de post Den Oever was het echtpaar Annie van Liere - v. d. Berg en Willem van Liere Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 18e jaargang nr. 3 - 2006

Op de Hòògte - Wieringen | 2006 | | pagina 30